Коли відбудеться реальний запуск 3G

«МТС Україна» виграла найкращий, за словами експертів, лот. Але це навіть ще не ліцензія на частоти, не кажучи вже про реальний запуск третього покоління зв’язку на базі UMTS. Директор з корпоративного управління «МТС Україна» Олег Проживальський розповів виданню ITnews.com.ua, коли ж оператор отримає саму ліцензію, коли користувачам чекати швидкісного інтернету в телефонах та інші подробиці.

Цікаво дізнатися, коли вже буде сама ліцензія? І, враховуючи, що МТС виграла так званий другий лот, дає якісь переваги?

За моїми оцінками, ми можемо отримати ліцензію через два-три місяці. Тому що дається два місяці Міністерству оборони укласти договори з операторами і перерахувати їм гроші за конверсію. Як тільки це буде виконано, ми маємо право отримати сам документ. Чи зможе Міноборони вкластися в ці два місяці, я поки не можу сказати. До цього завжди було непросто.

Після цього вже буде даний старт запуску мережі?

Ми, звичайно ж, запускаємо процеси паралельно, розуміючи, що, рано чи пізно, ми отримаємо ліцензію. Тому що наші внутрішні процеси для побудови мережі вимагають теж досить багато часу. Ми не могли оголосити тендер на постачальника обладнання до того, як ми не переконалися в отриманні ліцензії. Зараз ми запустили тендерні процедури, на які підуть один-два місяці для підбору постачальників. З моменту визначення постачальника ми підписуємо з ним договір, і даній компанії треба буде три місяці для виробництва необхідного обладнання. Тобто, у неї немає готового обладнання на складі, а випускати його будуть спеціально для нас. По закінченні п’яти місяців треба буде встановлювати це обладнання, ну і потім його тестування та запуск. У кращому випадку послуга може з’явитися через шість місяців, і ми очікуємо, що до вересня реально запустимо послугу 3G на нашій мережі. Паралельно йде оплата за ліцензію (гроші чималі), укладення договору з військовими та оплати за конверсію. Як тільки ми отримаємо ліцензію, з цього моменту ми зможемо подавати заявки на отримання дозволи на експлуатацію базових станцій – це теж вимагає два місяці. Паралельно ці два процеси завершаться до кінця серпня.

Чи обладнання не готове вже частково, адже вже років десять випускаються, наприклад, базові станції з підтримкою 3G?

Реально, щоб надавати послугу, треба поставити не одну, не дві, не три базові станції. Зрозуміло, що можна поставити одну БС, наприклад, на Хрещатику, але цього мало. Тобто, треба реалізувати цілий проект, покрити місто, і тоді можна запускати.

Я маю на увазі, що кожного року оператори звітують про витрати на модернізацію, зрозуміло, що не було ліцензії, але обладнання ставилося нове, уже з підтримкою UMTS.

Це не факт, що обладнання, поставлене там 5 років тому, готове до надання 3G. Під час тієї реконструкції, яку ми зробили два роки тому, поставили обладнання з підтримкою 3G. Але, тим не менш, навіть у цьому обладнанні, яке готове до запуску, треба ще ставити додаткові антени, модулі, комутатори. Це цілий комплекс дуже серйозних робіт. Крім базових станцій, потрібні волоконно-оптичні кабелі, які здатні пропускати величезні швидкості. Радіорелейки вже будуть непридатні. Тобто треба підготувати первинну мережу і треба готувати саму серцевину, комутаційну частину, а також відповідний білінг.

Але, з іншого боку, магістральні мережі ж в основному готові?

Не факт. Ось, «Київстар», наскільки мені відомо, готувався раніше, але зараз йому також доведеться освіжати це все. Ми знаходимося в ситуації, коли можемо придбати найновіші релізи обладнання, ми отримаємо найвищу швидкість, яку можливо отримати в третьому поколінні. Тому є один позитивний момент того, що ми так пізно впроваджуємо 3G.

А чи є ще якісь переваги порівняно з конкурентами на старті?

Те, що ми отримали, за нашими оцінками, найкращий лот, найкращі частоти, які знаходяться посередині діапазону. Тому що крайні лоти трошки страждають від перешкод з боку сусідніх технологій, які там працюють. «Тримоб» знаходиться посередині, і ми. А перший і третій лот – крайні. Перший – менш поганий, бо сусідній оператор з них має захисну смугу 5 МГц, а ось з боку третього лота захисної смуги немає. Тому доведеться ставити і оператору, який виграв третій лот, та його сусіду додаткові фільтри. Може бути, не всюди, але там, де буде вплив, доведеться ставити. Ми маємо таку проблему на сьогоднішній день з деякими CDMA-операторами, які працюють у діапазоні 800 МГц та впливають на наші станції в діапазоні 900 МГц. Ми змушені там ставити додаткові фільтри.

Зараз стоїть завдання щодо запуску 3G, а далі необхідно провести рефармінг (перерозподіл частот) та впроваджувати принцип технологічної нейтральності. Ви ж не виступаєте проти? Це необхідно як для поліпшення роботи в наявних діапазонах та впровадження нових поколінь мобільного зв’язку.

Ми вважаємо, що зараз треба розгорнути мережу 3G. Ми частину голосового трафіку, який знаходиться в мережі 2G на частотах 1800 МГц, перекинемо в 3G. Таким чином, у нас звільниться частина частотного ресурсу (1800 МГц), де ми вже можемо впроваджувати четверте покоління – LTE.

Як швидко це відбудеться? Ми маємо дуже агресивні плани. Якщо нічого нам не завадить, тому що зараз економіка знаходиться в глибокій кризі, кожного місяця ми отримуємо сюрпризи щодо податків, ось буквально вчора додали 10% на імпортне обладнання, і це також вплине на нашу купівельну спроможність.

Ми очікуємо, що будуть великі проблеми з конверсією. Якщо за умовами конкурсу ми повинні покрити всі обласні центри протягом 18 місяців, то практично ми цього зробити не зможемо, тому що військові обіцяють провести конверсію протягом 4 років. На сьогоднішній день доступні тільки три великих міста, які можна покривати. Це Київ, Одеса, Львів. Усе решта – там Харків, Запоріжжя, Дніпропетровськ – покривати не можна, тому що там повинна бути проведена конверсія. І як скоро це буде зроблено, важко сказати, ми гроші спрямуємо, і військові, за чутками, можуть і все за два роки провести. Навіть у цьому місяці ми не вкладемося у 18 місяців – півтора року. І буде проблема. Як там НКРЗІ буде дивитися, але принаймні це не з нашої вини. Ми вважаємо, що конверсію треба проводити в першу чергу у великих містах.

Принципово ви домовилися з колегами-конкурентами по ринку і НКРЗІ про проведення рефармінгу та впровадження технейтральності?

По-перше, ми підтримуємо введення технологічної нейтральності, тому що, як я сказав, це наступний крок. І ми зацікавлені в тому, щоб провести рефармінг. Ми ведемо переговори з операторами. Є робочі групи при Міністерстві економіки, які напрацьовують нормативну базу і будуть ініціювати її прийняття, де закладено і рефармінг. У принципі, я не бачу необхідності ухвалення цих законів. Це все можна зробити добровільно, домовившись з операторами по обміну частотами. У всякому разі, ми з основним нашим конкурентом, «Київстаром», маємо вже певні домовленості про те, що як тільки закінчиться конкурс на 3G, ми будемо домовлятися про рефармінг, як його проводити тощо.

Умов для впровадження LTE на сьогоднішній день немає. Тут дуже треба вирішити багато питань. Починаючи від внесення змін у плани радіочастот і закінчуючи тим, що треба підправляти законодавство, тому що там поки що не передбачено такого порядку, щоб ми могли вибирати ту технологію, яку самі хочемо. Повинна бути проведена науково-дослідна робота, яка допоможе нашим держструктурам і регулятору чітко виробити процедури та правила гри. Тому що хтось захоче, використовуючи технейтральність, впровадити LTE в діапазоні 1800 МГц, а хтось по-старому буде там працювати в 2G, і невідомо, як вони будуть спільно співіснувати. Можуть бути взаємні перешкоди тощо. Тут є багато проблем, які, я вважаю, можна вирішити протягом року, і будуть створені умови для технологічної нейтральності, і далі кожен оператор робитиме те, що він вважає за потрібне, у межах розроблених норм.

У разі запуску 3G і наступних технологій плануєте щось робити зі своєю CDMA-мережею? Поки що, звичайно, немає необхідності закривати, бо це швидкісний мобільний трафік.

Ми її зараз просто не розвиваємо, ми її експлуатуємо як є, тому що вклали гроші, і вона далі буде існувати. Далі життя покаже, як ми її будемо використовувати. Принаймні зараз є мережа і є споживачі. З часом ми будемо думати, що з нею робити, а поки говорити про це рано.

Зрозуміло. При запуску 3G-мережі будуть впроваджені нові послуги. Чи вплине це на тарифи? Буде диференціація на користувачів 2G і 3G-інтернету?

Тарифи обов’язково виростуть. Це послуга з новою якістю, яка вимагає від нас великих витрат, навіть якщо говорити про вартість ліцензії, яку ми зараз оплачуємо. Це ж теж лягає на наші витрати, і, відповідно, якось ці витрати повинні окупатися. Тому однозначно тарифи будуть вище, наскільки вище – складно сказати. Ринок конкурентний. Від того, як поведуть себе і наші конкуренти. Якщо ми задеремо тарифи дуже великі, а наші конкуренти – маленькі, то зрозуміло, що наша послуга не буде затребувана. Але кожен оператор повинен отримати відшкодування тих витрат, які він поніс. В іншому випадку це не бізнес, це благодійність.

«Київстар» повідомив, що в нас зараз ціни на мобільний зв’язок уже дешевше, ніж у Бангладеш, особливо з падінням курсу гривні.

У нас зараз найнижчі ціни на ринку. Це є результатом все-таки дуже жорсткої конкуренції. Кожен оператор намагається зайняти лідерство на ринку. Це є результатом того, що надто пізно у нас впроваджується третє покоління. Якщо б це було п’ять років тому, ми тоді змушені були піднімати ціни, для того щоб розвивати мережі і доходити до їхньої окупності. Але оскільки мережі у нас були побудовані, це дозволило тримати такі низькі ціни. У майбутньому вони однозначно будуть переглянуті.

Які послуги планується в першу чергу запустити в 3G-мережі?

Я зараз вам, напевно, не відповім на це питання, тому що ми тільки отримали право використовувати ліцензії. У нас в компанії створено проектну команду, яка має різні напрямки, є команда маркетингу, яка визначає, що вона буде робити, за якими цінами, які послуги тощо. У будь-якому випадку, я думаю, що висока швидкість та широкосмуговість дає, у першу чергу, хороший інтернет. Я думаю, що це – відеозв’язок, це різні кінофільми тощо. Високі швидкості створять можливості для впровадження будь-яких послуг. Тому що 42 Мбіт/с – це дуже висока швидкість. Ми не гарантуємо, що це буде точно 42 Мбіт/с. На жаль, технологія мобільного зв’язку має маленький недолік – чим більше користувачів виходить на зв’язок у районі однієї базової станції, тим сильніше швидкості падають. Але принаймні 20 Мбіт/с буде забезпечуватися – це цілком достатньо для того, щоб надавати будь-які послуги зв’язку.

Це вже зараз виходять такі швидкості, з використанням технології HSPA+?

Так, останній реліз, ми будемо використовувати саме таку технологію, яка дає максимум 42 Мбіт/с. Але якщо буде декілька абонентів, може впасти вдвічі.

Для цього ж треба налаштувати більше базових станцій, оскільки менше покриття.

Ми також будемо відслідковувати. Якщо в якомусь місці буде дуже багато користувачів, наприклад, студентські гуртожитки, природно, ми там будемо нарощувати. Ми спочатку поставимо одну базову станцію, подивимося, який там трафік. І коли побачимо необхідність, будемо додавати БС. Це наша робота на найближчі кілька років.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я