Неділя, 3 Березня, 2024

Комп’ютерне пророцтво 1972 року про апокаліпсис може справдитися, як передбачалося

На початку 1970-х років науковці з Массачусетського технологічного інституту створили цифрового пророка World One. Розроблена ними програма у 1972 році спрогнозувала, що цивілізація зникне до середини XXI сторіччя. Днями, за 50 років після пророцтва, експерти оцінили точність того прогнозу і дійшли висновку, що воно справдиться, як передбачалося.

Комп’ютерну модель для World One створили члени Римського клубу – група чиновників, підприємців та науковців, які фокусуються на вирішенні світових проблем. Вони хотіли знати, як довго світ зможе підтримувати свої темпи зростання. Саму програму World One розробив автор галузі системної динаміки Джей Форрестер. Він також створив методологію розуміння роботи складних систем.

Під час прогнозування долі нашої цивілізації програма розглядала кілька змінних, разом з рівнем забруднення, швидкістю зростання населення, доступністю природніх ресурсів та глобальною якістю життя. Програма побудувала графіки, на яких показувалися зміни цих параметрів у майбутньому. Усі діаграми демонстрували зниження.

Прогноз 1973 року від World One позначив рік 2020 як поворотну точку цивілізації. «Близько 2020 року стан планети стане дуже критичним. Якщо ми нічого не зробимо, якість життя знизиться до нуля. Забруднення стане таким серйозним, що вбиватиме людей. Це призведе до зменшення популяції менше рівня 1900 року. На цій стадії між 2040 та 2050 роками цивілізоване життя на планеті зникне», – йшлося у прогнозі.

Римський клуб тоді ж видав книгу «Межі зростання», в якій використали результати World One для роботи програми World 3, яку склали науковці Донелла та Денніс Медоус. Цього разу змінними були кількість населення, індустріалізація, забруднення та споживання невідновних ресурсів. Оновлений прогноз посунув колапс цивілізації на 2072 рік, коли сповільнення буде помітне кожному.

На прогноз вилилася хвиля критики, наприклад, The New York Times писали, що використання комп’ютерної технології, жаргонізмів та випадкових припущень дає лише перемішування цих факторів під соусом науковості. Журналісти газети написали, що прогноз пустий та оманливий.

Однак із часом ставлення до створеного прогнозу почало змінюватися. У 2014 році дослідник Університету Мельбурна Грехем Тьорнер зібрав дані від ООН, Національної адміністрації океану та атмосфери, а також інших джерел. На основі цих цифр він побудував графіки та порівняв їх з прогнозом від World 3.

Виявилося, що прогноз World 3 та фактичні дані збігалися до 2010 року. Це означало, що модель, використана у World 3, має практичну цінність, і це може означати, що результати її передбачення можуть справдитися як заплановано.

Дослідник відзначає, що реальність може виявитися дещо іншою, оскільки може відбутися війна чи інша криза, яка суттєво вплине на світ. Однак він вважає, що необхідно вже зараз задуматися про те, що підхід із постійним зростанням дійшов межі і не може продовжуватися, а наслідки від нього можуть настати раніше, ніж очікувалося.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися