Субота, 2 Грудня, 2023

Культурний шок: мозкові хвилі творять мистецтво

Поки науковці шукають найкращий спосіб керувати різноманітними гаджетами силою думки, митці вже творять таким способом шедеври. Мистецтво стало однією з перших галузей, де технології зчитування мозку з кожним днем стають все популярнішими та знаходять нові застосування.

Хоча на перший погляд використання високих технологій в мистецтві невиправдано, експерти кажуть, що від цього є практичний зиск. Митці допомагають побачити, як може виглядати в реальності керування силою думки, які переваги та недоліки воно має. Завдяки цьому науковцям буде простіше створити в майбутньому нейроінтерфейс для щоденного використання.

Як це працює

Коли йдеться про керування чимось силою думки, тоді зазвичай мають на увазі зчитування електричної активності мозку, яка виникає під час мислення. Технології її відстеження існують вже декілька десятиліть та активно використовуються в медицині – електроенцефалографія (ЕЕГ) стала стандартною процедурою.

Такі компанії, як Emotiv та NeuroSky, вже випускають зчитувачі для управління різноманітними гаджетами. Поки ще з такою технологією неможливо подумати «комп’ютер, відкрий мою сторінку у соціальній мережі», однак з нею вже можна робити різні креативні речі.

Музика мозку

Одним із варіантів перетворити власні мозкові хвилі на мистецтво є створити з них музику. Саме так зробила митець Ліза Парк, яка використала гаджет від Emotiv для зчитування та оточила себе купою динаміків, які приєднані до металевих посудин з водою. Система Eunoia II відтворювала її емоційний стан у вигляді звуків та коливання хвиль на водній поверхні.

А митець Катінка Клежн завдяки зчитувачу ЕЕГ навіть змогла виступити дуетом зі своїм мозком. Один голос на такому концерті створював її музичний інструмент, а інший – власні думки.

Візуальне мистецтво думок

Досить цікаво також виглядають експерименти візуального мистецтва. Китайський митець Джоді Чонг в проекті «Мистецтво думки» оснастила датчиками ЕЕГ 16 жінок і чоловіків в інвалідних візках, причому багато з них мають ампутовані кінцівки.

Авторка під’єднала ці сенсори до крихітних детонаторів, прикріплених до наповнених фарбою повітряних кульок. Останні розміщувалися перед пустими полотнами. Коли учасники фокусувалися, ставався вибух, і на полотнах з’являлися картини в стилі абстракціонізму.

Ще одним прикладом візуального мистецтва думок є проект «Нейров’язання». Його автори записували мозкові хвилі добровольців під час прослуховування музики Баха та втілювали їх у вигляді декоративного шаблону на шарфах:

Мозкові технології на кожен день

Від зчитування мозкової активності виграє не лише мистецтво. Втілення подібної технології у масових гаджетах дозволить їм пильніше ставитися до свого господаря. Вони, наприклад, зможуть підбирати музику в залежності від настрою.

З нейроінтерфейсом також можна буде не виймати телефон з кишені щоразу, як захочеться переключити трек чи збільшити гучність. Гаджет зможе зчитати це бажання у думках та виконає наказ. Подібну технологію розробляє стартап Muse, який створив пов’язку з сенсорами для голови. Одна із її функцій – замінити звичні кліки та тапи по екрану мобільного гаджета.

Основна проблема в появі таких нейротехнологій в масових гаджетах у тому, щоб співставити інформацію від датчика ЕЕГ з реальними думками. Це складна задача, яка потребує великих масивів інформації та їхньої обробки.

За матеріалами: Yahoo

1 коментар

Comments are closed.

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися