Китай будує реактор, який повторює Сонце

Китайський реактор має назву HL-2M Tokamak

Китай готується запустити реактор, який повторює ядерний синтез на Сонці. У разі успіху проект може наблизити вчених до отримання майже невичерпної, дешевої і чистої енергії.

Китайський реактор має назву HL-2M Tokamak, і його будують у рамках проекту «Передового надпровідного проекту Токамак», який стартував у 2006 році. У Китайській національній ядерній корпорації оголосили, що добудують реактор до кінця року. Улітку інженери встановили вже всі системи.

Голова Південно-західного інституту фізики Дуан Сюру оголосив, що реактор запустять у 2020 році. Про це він оголосив на щорічній конференцій China Fusion Energy. Він розповів, що ядро установки досягне температури понад 200 мільйонів градусів за Цельсієм. Ця температура в 13 разів вища, ніж у центрі Сонця. Попередні установки, розроблені в рамках подібних експериментів, досягали 100 мільйонів градусів за Цельсієм.

Ядерний синтез – це реакція, яка живить Сонце. У ході неї два легких атомних ядра формують одне важке. При цьому виділяється велика кількість енергії. У центрі Сонця відбувається ядерний синтез водню в гелій.

Проблема ядерного синтезу в тому, що для цього потрібні надзвичайно пекельні умови. У центрі зірок ці умови склалися природним шляхом, а земним вченим потрібно вигадати, як наявними матеріалами втримати нагрітий до сотень мільйонів градусів газ. Сучасні досягнення утримання складають кілька секунд, але щоб ядерний синтез перетворився на джерело енергії, необхідно утримувати нагріту плазму постійно.

Вважається, що найперспективніший метод утримання плазми – кільцевий магнітопровід, який ще називають токамак. Виглядає він як бублик, всередині якого циркулює плазма, котру утримують магнітні поля.

Окрім питання стабілізації плазми при ядерному синтезі необхідно ще придумати, як зробити реакцію автономною. Нині більшість розробок споживають більше енергії, ніж генерують. Також залишається питання, як трансформувати тепло від ядерного синтезу в електрику.