Неділя, 23 Червня, 2024

Китай прибирає супутники з орбіти рекордно великим вітрилом

Китай протестував нову технологію боротьби з космічним сміттям. Відпрацьовані супутники та модулі можна дешево прибирати з орбіти за допомогою великого космічного вітрила. Розробники системи повідомили, що це перший випадок в історії, коли таким чином космічний апарат прибрали з орбіти.

Пристрій для спуску з орбіти, розроблений Інститутом 805 Шанхайської академії технології космічних кораблів (SAST) представляє собою вітрило. При його розгортанні воно починає гальмувати космічний корабель, змушуючи його швидше залишати орбіту. При цьому не потрібні дорогі реактивні системи.

За даними SAST, вітрило було встановлено на капсулі з корисним навантаженням ракети-носія Long March-2D Y64, яка була запущена в космос 23 червня, а 26 червня система була успішно розгорнута на орбіті.

За словами розробників SAST, вітрильна система розтягується на 25 квадратних метрів і гальмує 300-кілограмову капсулу з корисним вантажем протягом двох років – стільки часу капсулі знадобиться для повторного входу в атмосферу Землі.

За словами розробників, розмір вітрила також встановив рекорд. Вітрило виготовлено з надтонких матеріалів, а його товщина становить менше однієї десятої діаметра волосини.

Такі легкі текстильні вироби, що дуже розширюються, означають, що вітрильну систему можна встановити на борт будь-якого космічного корабля.

Невеликий супутник з висотою орбіти 750 кілометрів і вагою 15 кілограмів може продовжувати літати на орбіті протягом 120 років і навіть довше після закінчення свого терміну служби. Використання вітрила площею 2,25 квадратних метрів може скоротити час спуску супутників до менше ніж 10 років.

Космічне сміття становить загрозу для кораблів на орбіті. Найхарактерніший випадок – катастрофа американського «Іридіуму 33» і списаного радянського «Космос-2251» на висоті майже 800 кілометрів над Сибіром.

Аварія не тільки вивела з ладу Iridium 33, але й утворила велику кількість уламків, які були розкидані на понад тисячу кілометрів у космосі, що мало великий вплив на подальші космічні програми.

У 2013 році Європейське космічне агентство оцінило кількість сміття на навколоземній орбіті в 170 мільйонів об’єктів діаметром більше міліметра. Фахівці шукають способи боротьби з ним, і в NASA для цього придумали залучити лапки ящірки гекона, які можуть цупко чіплятися за поверхні. Цей принцип використовуватиме космічний робот-сміттяр.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися