Лазівка в законі дозволить Internet Archive відсканувати тисячі книг

Представники Internet Archive сподіваються на те, що бібліотеки допоможуть їм оцифровувати відповідні книги

Умови правовласників настільки жорсткі, що мрія багатьох людей – глобально доступна бібліотека – виявилася нездійсненною. Побороти бажання додаткового заробітку видавців не вдалося навіть Google, яка вже відсканувала петабайти книг. Однак у невеликої компанї Internet Archive, яка займається збереженням інтелектуальної пам’яті людства, може вийти створити принаймні часткову глобальну бібліотеку.

Internet Archive

За нинішніми законами в Європі, книга стає доступною суспільству лише в тому разі, якщо автор цієї книги помер, а з моменту його смерті минуло 50 років.

У США закони такої можливості не дають. У цій державі навіть книги, які не публікувалися багато років, не мають права видавати знову, якщо не вирішені питання прав власництва з автором, його спадкоємцями або видавництвом.

Саме через цю лазівку Internet Archive виборов право створити цифрові копії книг. За пунктом 108h закону про право власності на книги сканувати публікації можуть бібліотеки. Такі книги потрапляють в колекцію The Sonny Bono Memorial Collection, в якій зараз знаходиться лише 67 книг. Однак і цього разу не всі книги можна сканувати – сервісу дозволили працювати лише з виданнями за 1923-1941 роки.

Представники Internet Archive сподіваються на те, що бібліотеки допоможуть їм оцифровувати відповідні книги. Для цього сервіс випустив документ, який можна назвати «керівництвом оцифрування». У ньому зазначено все, що можна робити в рамках винятку із закону про авторське право.

Оскільки всі ці відскановані книги викладаються в загальний доступ, то будь-який користувач може завантажувати і читати. «Робота з Internet Archive дала нам можливість зробити цей виняток працездатним», – заявила керівник команди з оцифрування Таунсенд Гард.

У 2004 році світ завмер з надією: майже всі опубліковані людством книги повинні були стати доступними кожному у світі. Але за десятиліття після запуску проект оцифрування книг Google зупинили. Зі 130 млн запланованих до обробки книг встигли оцифрувати лише 25 млн, але і вони зберігаються десь на жорстких дисках серверів, і доступ до них має лише невелика кількість інженерів.

До серпня 2010 року Google витратила на проект 400 мільйонів доларів. Саме тоді компанія пообіцяла відсканувати всі коли-небудь опубліковані книги – 129 864 880 томів на той час. Це приблизно 50-60 петабайтів даних. Однак цьому перешкодили письменники і видавці.

У Google із самого початку не збиралися давати відкритий доступ до цифрових копій книг. Планувалося дати можливість шукати по книгах і показувати лише невеликий уривок. У Google думали, що це вбереже проект від судових позовів про порушення авторських прав.

Однак письменники об’єдналися в «Гільдію авторів» та за підтримки видавців подали спільний позов проти Google. Вони вимагали за кожну копію книги до 150 тисяч доларів штрафу від компанії. При цьому вони не побачили перспективи, які давав Project Ocean, – появу глобального ринку цифрових книг.

У підсумку через 2,5 роки судової тяганини автори, видавці та Google дійшли такого плану. Компанія повинна була заплатити 90 мільйонів доларів штрафів і витратити 34,5 мільйонів доларів на створення єдиного реєстру. Google Books також дозволили показати 20% книги, щоб підштовхнути читача до купівлі. Ціна книги формувалася алгоритмом компанії або встановлювалася видавцем. Книги, що вже не публікуються, збирали в «цифровий кошик» та відправляли до бібліотек університетів, де студенти могли читати їх безплатно.