Людство стало на 10 секунд ближче до апокаліпсису – на годиннику Судного дня лишилося 90 секунд

Хоча це лише метафора, рішення перевести стрілки годинника ближче до півночі відображає реальні ризики. Цього року такі ризики включали війну в Україні, загострення ядерної напруги, погіршення кліматичних змін і поширення дезінформаційних кампаній.

Вперше за всю свою історію людство так близько опинилося на межі власного знищення. До апокаліпсису залишилося лише 90 секунд, передає Бюлетень вчених-атомщиків. Саме стільки тепер відраховує годинник Судного дня, який нещодавно перевели на 10 секунд ближче до опівночі.

Годинник Судного дня – це метафора того, наскільки людство близько до самознищення. Бюлетень вчених-атомників щороку встановлює час на цьому годиннику.

Хоча це лише метафора, рішення перевести стрілки годинника ближче до півночі відображає реальні ризики. Цього року такі ризики включали війну в Україні, загострення ядерної напруги, погіршення кліматичних змін і поширення дезінформаційних кампаній.

Найбільшим фактором цього року, за даними Бюлетеня, став конфлікт в Україні. Рішення Бюлетеня в офіційній заяві, яка публікується щороку, вперше вийшло англійською, російською та українською мовами.

«Вторгнення Росії в Україну збільшило ризик застосування ядерної зброї, розширило спектр використання біологічної та хімічної зброї, ускладнило реакцію світу на зміну клімату та перешкодило міжнародним зусиллям у вирішенні інших глобальних проблем», — йдеться у заяві.

Годинник починався о сьомій хвилині до півночі, коли його створив художник Мартіл Лангсдорф, щоб прикрасити обкладинку журналу Bulletin у 1947 році. Цифра сім просто виглядала добре для очей, як повідомляється, сказав Лангсдорф.

Точне розташування стрілок годинника було не настільки важливим, як те, що люди робили, щоб завдати шкоди або допомогти один одному.

Після того, як у 1945 році США скинули дві атомні бомби на Хіросіму та Нагасакі, вчені, включно з тими, хто працював над Манхеттенським проектом, як-от чоловік Мартіл, фізик, Олександр Лангсдорф, створили Бюлетень, щоб боротися з наслідками розробки такої потужної, карколомної зброї.

З тих пір Бюлетень взяв до уваги інші загрози, які створили собі люди, такі як спалювання викопного палива та поширення дезінформації. Рада з питань науки та безпеки Бюлетеня разом із врахуванням Ради спонсорів, до складу якої цього року входять 11 Нобелівських лауреатів, вирішує, який час встановити на циферблаті годинника Судного дня.

Востаннє стрілки годинника переводили вперед у 2020 році, коли вони перейшли на 100 секунд до півночі. На той час годинник був найближчим до півночі — після того, як новий коронавірус переріс у пандемію пізніше того ж року.

Хороша новина полягає в тому, що стрілки годинника також можуть повертатися назад, коли люди вживають заходів для встановлення миру та захисту планети. Із закінченням холодної війни в 1991 році стрілки годинника повернулися назад на 17 хвилин — найбільшу відстань від опівночі.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я