Microsoft цілить у «десятку»

Довготривалі чутки про презентацію нової операційної системи Windows 9 не підтвердилися – Microsoft вирішила перестрибнути через одну цифру та презентувала Windows 10. Таке рішення в компанії пояснили тим, що ця ОС несе занадто багато змін, щоб збільшити номер лише на одиницю. Одне з найголовніших – вона стане родоначальником нового покоління операційних систем, які будуть однаково працювати на всіх пристроях – від мобільного телефона до настільного комп’ютера.

У презентації Windows 10 пожартували, що спершу новинку хотіли назвати Windows One, однак така назва вже була, і тому вирішили продовжити числову нумерацію. Однак насправді кругла цифра має показати, що вже не буде звичних Windows, Windows Phone та Windows RT. Буде єдина Windows 10 для усіх платформ – у компанії кажуть, що нова ОС підтримує діагоналі екранів від 4 до 80 дюймів. Єдиним стане і магазин програм, а розробникам достатньо буде один раз створити програму, і вона буде працювати на будь-якому гаджеті.

Зміни зовнішності

Інтерфейс робочого столу в Windows 10 виглядає майже так само, як і Windows 8. Однак Microsoft повернула звичне за Windows ХР та Windows 7 меню «Пуск». Воно так само відкривається після натискання на логотип у лівому нижньому кутку робочого столу. При цьому в його дизайні зустрічаються елементи плиток: у лівому стовпчику меню містяться ярлики останніх запущених програм, а у правому – плитки встановлених утиліт. Тут же знаходяться кнопки управління живленням, як це було до Windows 8.

Планшетний інтерфейс також залишили: панель Charms все так же викликається проведенням пальця по правому краю дисплея. Точно так же вона реалізована у Windows 8.

Серед нового – з’явився режим Continuum, в якому «Панель завдань» буде внизу екрана, а праворуч з’явиться список програм. Цей інтерфейс призначений для гібридних пристроїв, які можуть бути то ноутбуками, то планшетами.

Ще однією інтерфейсною новинкою є вивід чотирьох програм на весь екран. Раніше Windows 8 дозволяла ділити дисплей лише на дві частини.

Крім того, у Windows з’явилася підтримка декількох робочих столів. На кожному з чотирьох доступних екранів можна згуртувати тематичні ярлики програм, наприклад, для роботи, для розваг тощо.

У Windows 10 також поліпшилася багатозадачність завдяки кнопці Task View. Після її натиснення на екрані з’являються в зменшеному вигляді вікна всіх запущених програм. Точно така ж функція є в Apple OS X і називається Mission Control.

Вихід фінальної версії Windows 10 запланований на кінець наступного року. Однак перші версії для розробників вже доступні на серверах Microsoft. А навесні 2015 її зможуть спробувати і користувачі – тоді Microsoft планує випустити публічну тестову версію під час конференції Build. А ось питання про вартість переходу на нову ОС поки залишається відкритим – у Microsoft не кажуть, чи буде вона безплатною при оновленні.