Субота, 15 Червня, 2024

Місто, яке зробило фальшиві новини прибутковою індустрією

news-paper-novini-novosti-g

Фальшиві новини сьогодні стали одним з настільки суттєвих шкідників, що слово «постправда» визнали іменником року. А найбільші інтернет-сайти планети почали боротися з неправдивими відомостями. Однак для одного македонського міста вигадування фальшивих новин стало індустрією, яка допомагає жителям заробляти гроші на життя.

Особливо актуальними фейкові новини стали під час нещодавніх виборів президента США. Експерти спробували простежити походження таких матеріалів, і в багатьох випадках вони народилися в невеличкому македонському містечку Велес. Місцеві підлітки вигадували сенсації та заробляли гроші на рекламі. Один з таких підлітків – 19-літній студент на ім’я Горан. «Американці любили наші історії. А ми заробляли на цьому гроші, – каже він. – Яка різниця, чи були ці новини фальшивими?»

_92810339_veles

Уперше Горан почав писати фейкові сенсаційні матеріали минулого літа. Прикладом йому слугували статті правоцентристських американських сайтів. Він копіював та компонував кілька матеріалів під яскравим заголовком та платив Facebook за рекламу таких «новин» американській аудиторії. Читачі на той час шукали матеріали про Трампа, і тому часто клацали на його статті, лайкали та ділилися ними.

Горан каже, що такою роботою він займався лише місяць та заробив близько 1800 євро. Але його знайомі, каже він, заробляли тисячі євро на день. При цьому середня зарплатня у Велесі становить 350 євро на місяць. «Підлітків у нашому місті не хвилює, як голосують американці, – каже він. – Вони були задоволені можливістю заробляти та купувати дорогий одяг та напої».

Точної статистики цієї індустрії фальшивих новин немає. Але у Велесі кожен третій говорить, що знає людину, яка цим займається. Багато підлітків роблять «сенсації» ночами, а вранці йдуть до школи. Журналісти, які розслідували справу, нарахували сім груп, які публікували фальшиві новини. Окрім цього, фейками індивідуально займалися ще сотні школярів.

Писати фальшиві новини цілком законно, хоча може здаватися інакше. І підлітків підтримує навіть місцева влада Велеса. Мер міста Славко Чедієв каже, що в місті немає «брудних» грошей.

Журналіст Убавка Жаневська була однією з тих, хто розслідує індустрію фейкових матеріалів з Велеса. За її словами, цей феномен може вплинути навіть на місцеві вибори в Македонії. «Я хвилююся за моральну сторону молоді у Велесі. Із часу виборів у США все, про що вони думають, – це брехня та можливість швидко заробити на ній, – говорить вона. – У грудні в Македонії парламентські вибори. Я відстежила три фальшиві домени, зареєстровані в Сербії та Хорватії. Ці сайти вже публікують брехню про опозиційну партію, що може дійсно зашкодити виборам».

До речі, відрізнити фейкові новини від справжніх цілком можливо. Ось дев’ять практичних порад для цього.

За матеріалами: BBC

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися