Надмірне використання смартфонів назвали схожим на наркотичну залежність

Вчені кажуть, що надмірні користувачі смартфонів майже постійно перебувають в режимі багатозадачності: вони зазирають у свій гаджет під час навчання, обіду чи уроків

Постійне бажання взяти свій мобільник в руки та подивитися нові сповіщення навіть у колі родини чи друзів є не просто проявом невихованості. Дослідники кажуть, що надмірне використання смартфонів нічим не відрізняється від будь-якої наркотичної залежності. Вони також з’ясували, що активні користувачі мобільників часто почуваються ізольованими, самотніми, подавленими та роздратованими.

Вчені кажуть, що надмірні користувачі смартфонів майже постійно перебувають в режимі багатозадачності: вони зазирають у свій гаджет під час навчання, обіду чи уроків

Опубліковане в журналі NeuroRegulation вченими Університету Сан-Франциско дослідження показує, що при активній роботі зі смартфоном мозок починає перебудовуватися. «Поведінкова залежність від смартфона починає формувати нейрозв’язки у мозку. Ці нейрозв’язки утворюються в спосіб, схожий на опіоїдну залежність у людей, які приймають окситоцин для полегшення болю. Формування відбувається поступово», – каже один із авторів публікації професор Ерік Пепер.

Дослідження включало 135 учасників. Воно також підтвердило раніше відомий факт: пристрасть до соціальних медіа негативно впливає на соціальні зв’язки людини. Науковці припускають, що самотність є наслідком заміни особистої взаємодії на віртуальну. Остання не дозволяє передавати невербальні знаки комунікації і тому її важче інтерпретувати.

Вчені кажуть, що надмірні користувачі смартфонів майже постійно перебувають в режимі багатозадачності: вони зазирають у свій гаджет під час навчання, обіду чи уроків. Ця постійна активність не залишає часу для тіла та розуму, щоб розслабитися та відновитися. Результатом є «половинна багатозадачність», за якої результати суттєво гірші, ніж під час фокусування на одній задачі.

За словами науковців, повідомлення, вібрації та інші сповіщення на смартфонах і комп’ютерах змушують нас звернути на них увагу. Для цього вони використовують ті самі нейронні шляхи, які колись використовувалися для активації уваги при небезпеці. «Зараз ми перехопили ці механізми, які колись нас захищали та допомагали вижити, – каже Пепер. – Ми перехопили їх для споживання найтривіальнішої інформації».