Запчастини для смартфонів вирощуватимуть на грядках

Німецькі вчені придумали спосіб вилучення германію із садових рослин. Цей елемент періодичної таблиці є невід’ємною частиною сучасних електронних гаджетів.

Традиційно метал германій (Ge) добували з гірської руди. Кремнієво-германієвий сплав сьогодні незамінний при виробництві комп’ютерів, смартфонів та оптоволокна. Оскільки германій стає прозорим в інфрачервоному світлі, він також використовується в інтелектуальних системах управління і датчиках паркування автомобілів.

Добувати германій досить важко, і зараз левова частка його постачання прямує з Китаю. Учені Фрайбурзького університету відкрили власний спосіб видобутку цього металу. За допомогою вже відомої технології, що дозволяє рослинам витягувати з ґрунту метали, фахівці мають намір збирати врожаї германію. Як приклад відповідних рослин вчені назвали соняшник, кукурудзу та інші, які вирощуються для отримання альтернативної енергії.

Свої плантації представники університету хочуть розмістити на територіях колишніх гірничодобувних розробок, де і повинні бути поклади германію. Прискорити процес накопичення рослинами металу вчені хочуть за допомогою бактерій. При цьому рослини можуть вирощуватися, приміром, для виробництва біогазу, а германій з них будуть витягувати вже після цього процесу. Подвійне використання посівів значно знизить вартість добування.

Результати перших експериментів досить скромні: з літра біомаси витягується всього кілька міліграмів германію. Щоб говорити про успіх проекту, потрібно отримувати не менше грама.