Роботам буде краще, якщо з ними розмовлятимуть грубо

Учасники експерименту обігравали ситуацію, в якій люди-відвідувачі замовляли їжу в робота-офіціанта у вигаданому ресторані.

Звичайна людська розмова насичена різноманітними словами-пом’якшувачами, оскільки прямі фрази «лише по ділу» більшості здаватимуться надто грубими. Однак не у випадку роботів, яким такий підхід лише заважає нормально розуміти мову. Для них подібне пом’якшення має вигляд словесного сміття.

Дослідники з колорадської Школи Майнса та Університету Тафта провели серію експериментів щодо взаємодії людей та машин. Учені хотіли зрозуміти, як людське прагнення дотримуватися манер розуміє штучний інтелект, який не запрограмований на особливості ввічливої комунікації. Учасники експерименту обігравали ситуацію, в якій люди-відвідувачі замовляли їжу в робота-офіціанта у вигаданому ресторані.

Робота налаштували таким чином, щоб він уникав різних нюансів розмови, як то питань, що повинні бути твердженнями. Наприклад, коли учасник запитував, чи може він замовити воду, робот-офіціант відповідав, що може. Після цього він запитував, що відвідувачі хочуть замовити. Ось приклад такого діалогу:

Робот: Добрий день! Я робот-офіціант, і я обслуговую вас сьогодні.

Відвідувач: Чудово, чи можу я щось замовити?

Робот: Будь ласка, зробіть своє замовлення.

Відвідувач: Чи можу я отримати склянку води?

Робот: Так, це можливо.

Відвідувач: Чудово.

Робот: Будь ласка, зробіть своє замовлення.

Відвідувач: Чи можу я отримати склянку води?

Робот: Так, це можливо.

Відвідувач: Чудово, мені одну склянку води.

Робот: Дякую за те, що поділилися цим цікавим прогнозом. Будь ласка, зробіть своє замовлення.

Спершу люди не могли зрозуміти, як правильно спілкуватися з роботом, щоб отримати своє замовлення. Однак за деякий час вони здогадалися, що потрібно говорити: «Я замовляю воду».

Експеримент показав, що коли люди спілкуються з машинами, вони все одно намагаються робити це так, ніби розмовляють з людиною. Однак це викликає труднощі при створенні штучного інтелекту, який був би спроможний зрозуміти подібний стиль розмови. Експерти припускають, що створити такий штучний інтелект зможуть лише великі компанії, такі як Amazon, Apple чи Google. Решта, а це більшість фірм, створюватимуть роботів, які сприйматимуть лише «розмову по ділу».