Наскільки квантові комп’ютери потужніші за ваш ноутбук

Квантові комп’ютери мають стати проривом в обчислювальній техніці. Вони повністю відрізняються від сучасних кремнієвих машин. Залишається питання, наскільки квантові комп’ютери можуть бути потужнішими за звичні ПК. Експерт Мюрей Том, який працює в компанії-розробнику одного з перших квантових комп’ютерів D-Wave Systems, розповів про це.

Канадська компанія D-Wave продає свій квантовий процесор першого покоління за $15 млн

Із появою квантових машин кремнієві чіпи не втратять своєї актуальності. Квантові комп’ютери сьогодні дозволяють швидше отримувати відповіді у симуляціях на кшталт Монте-Карло, машинному навчанні та проблемах оптимізації.

Усі ці проблеми вимагають перебирання великих масивів даних, що досить складно для кремнієвих процесорів. Ось одне з таких завдань оптимізації. Нехай є 5000 працівників. Серед них треба вибрати команду, яка покаже кращі результати. Щоб вирішити це завдання, комп’ютеру доведеться перебрати багато змінних: індивідуальні особливості кожного працівника, його здібності при роботі в команді тощо.

Для квантового комп’ютера рішення такої проблеми не буде проблемою завдяки його конструкції. Він може у своїй пам’яті знайти всі можливі розв’язки, і серед них необхідно лише обрати кращий варіант. Традиційний комп’ютер з кремнієвим чіпом має по одному шукати розв’язки, витрачаючи на це багато часу.

Два роки тому Google разом із NASA купили квантовий комп’ютер D-Wave 2, який має 1097 кубітів. За їхніми підрахунками, на вирішенні завдань оптимізації з 1000 змінних ця машина виявилася у 3600 разів швидшою, ніж тогочасні суперкомп’ютери. Це в 100 млн разів потужніше за середній ПК. Квантовий комп’ютер вирішував завдання оптимізації за кілька секунд.

D-Wave 2 є другим поколінням і в 300 тис. разів потужнішій за D-Wave One, який нараховував 512 кубітів. Детальніше про квантові комп’ютери та особливості їхньої роботи читайте в нашому матеріалі.