Неділя, 21 Квітня, 2024

Нове ліцензування ARM може загальмувати еволюцію смартфонів

Судовий процес між британським Arm і Qualcomm отримав несподіваний поворот. Британський розробник процесорних архітектур вирішив кардинально змінити свою бізнес-модель: по-перше, ліцензійні збори повинні будуть платити виробники кінцевих пристроїв, зі смартфонами та планшетами включно; по-друге, сторонні компоненти, з GPU, NPU і ISP включно, будуть заборонені в чипах із процесорами Arm.

Наприкінці серпня Arm подала позов проти Qualcomm. Qualcomm поглинула розробника серверних процесорів NUVIA і, за словами Arm, була змушена оновити свою ліцензійну угоду, оскільки вважала всі попередні угоди з компанією недійсними після покупки.

Qualcomm подала зустрічний позов проти британського розробника, і нова документація по справі містить ключові деталі. В оновленому позові Qualcomm йдеться, що після 2024 року Arm припинить ліцензувати свою процесорну архітектуру виробникам напівпровідникових компонентів — виплати будуть стягуватися з виробників кінцевих пристроїв.

Arm вже повідомила виробникам, що найближчим часом єдиний спосіб для них отримати чипи на основі Arm – це прямі ліцензійні збори, і їм доведеться прийняти ці правила гри.

Британська компанія також вирішила посилити свою політику по відношенню до розробників чипів, таких як Qualcomm: вони не зможуть використовувати сторонні компоненти в однокристальних платформах з процесорами Arm, якщо Arm пропонує їх аналоги в якості ліцензійного продукту.

Це вплине на графічні та мережеві процесори, а також процесори зображень. Іншими словами, Arm заборонить створення таких дуетів, як чипи Samsung і AMD, а також MediaTek і Imagination – обидві пари компаній співпрацюють в області мобільної графіки.

Сама Qualcomm використовує GPU не від Arm, а власні. Така ініціатива Arm має явні ознаки антиконкурентної поведінки, зазначає ресурс SemiAnalysis, і не виключено, що ці кроки прискорять зусилля компаній з розробки чипів на основі відкритої архітектури RISC-V.

Однак деяких партнерів британської компанії нові правила можуть не торкнутися. Наприклад, NVIDIA має 20-річну ліцензію на розробку компонентів з Arm-архітектурою.

Apple стояла біля витоків Arm, тому навряд чи цей тандем можна так просто зруйнувати. Існують також чутки, що Arm з Broadcom пов’язує взаємовигідна співпраця.

Таким чином, суперечка між Arm і Qualcomm трохи більше ніж за два роки загрожує зачепити інтереси багатьох менших гравців.

Смартфони та планшети останніми десятиліттями нарощували свою продуктивність тим, що інтегрували все більше компонентів на один чип. Це дозволило звільнити місце для батареї, спростити конструкцію, здешевити гаджети тощо. Смартфони стали одними з перших гаджетів, в яких почалося використання «системи на чипі» – чипа, який фактично і є усім гаджетом, бо містить необхідні блоки для роботи з аудіо, відео, мережами тощо.

Окрім цього смартфони, планшети та інші девайси можуть здорожчати, оскільки кожен виробник буде змушений платити ліцензійні відрахування ARM за право використовувати чипи з цією архітектурою.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися