П’ятниця, 1 Березня, 2024

Оптичні інтернет-канали можуть стати також детекторами землетрусів

Інтернет-інфраструктура може не лише доставляти користь пересиланням даних – вона може буквально рятувати життя. Стенфордські вчені показали, як перетворити оптичні кабелі на датчики землетрусів. Адже одна з причин поганого прогнозування цього явища – невелика мережа сейсмологічних сенсорів.

 

інтернет

 

Для перетворення оптичних кабелів на сейсмодатчики потрібно лише стежити за тремтінням ліній. Викликані землетрусом збурення під час проходження світла по дроту дають інформацію про магнітуду та напрямок до джерела. Така система здатна не лише визначати різні типи сейсмічних хвиль, що дозволяє встановити серйозність загрози, а й зафіксувати найменші локалізовані поштовхи, які часто залишаються непоміченими.

Ідея використовувати прокладені оптичні інтернет-дроти для детектування землетрусів не нова. Однак попередня ідея пропонувала замість збурень у світлових променях використовувати акустику. Це вимагало упаковування дротів у цементні блоки та прикріплення їх до земної поверхні.

Новий метод не вимагає суттєвих доробок – підходять наявні оптичні лінії, які зазвичай прокладені в пластикових трубах. Тестова установка у вигляді 3-мильного кільця навколо Стенфордського університету довела свою працездатність. З початку своєї роботи у вересні 2016 року мережа зафіксувала понад 800 подій – від крихітних рукотворних поштовхів до смертельних землетрусів у Мексиці, які відбулися на відстані понад 3500 км.

«Кожен метр оптичного дроту в нашій мережі працює як сенсор та коштує менше долара, – кажуть розробники. – Створити мережу такого великого покриття, низької вартості та щільності датчиків на основі звичних сейсмометрів ніколи не вдасться».

Розробники кажуть, що їхня мережа добре розрізняє хвилі P- та S-типу. Особливої уваги потребує перший тип, оскільки вони менш руйнівні, однак мають значно більшу швидкість пересування, і вони передують руйнівним хвилям S-типу. Учені сподіваються, що їхнє рішення допоможе створити систему раннього сповіщення про землетруси.

1 коментар

  1. Как можно создать систему раннего оповещения, если кабель реагирует на то, что уже происходит? Это просто констатация факта. Да, П-волны слабее и по ним можно предвидеть, какими придут С-волны, но это всего навсего минуты! Поэтому пиариться, что на девайсах стоимостью меньше 1 дол. можно создать систему раннего оповещения землетрясений – обман. Обычная детектация. Да, значительно масштабней и дешевле.

Comments are closed.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися