Передовий досвід телекому: Vodafone

Із впровадженням у нашій країні 3G-зв’язку багато українців тільки знайомляться з можливостями телекомунікацій. З огляду на те, що мобільний зв’язок постійно розвивається, цікаво ознайомитися з досвідом передових операторів. Одним із них є Vodafone – британська компанія, якій ми значною мірою завдячуємо за сучасні телеком-можливості. Саме ця компанія-лідер вплинула на розвиток світового ринку зв’язку.

Голос, дані, телефон

Історія Vodafone бере свій початок із 1983 року, коли компанія називалася Racal Telecom. У 1991 році оператор отримав незалежність і змінив свою назву на Vodafone Group, що є скороченням від VOice DAta FONE – голос, дані, телефон.

З того моменту розпочався злет компанії. Її штаб-квартира розташована в британському місті Ньюбері, та Vodafone працює не лише у Великій Британії та Європі. Компанія швидко опанувала ринки Азії, Америки, СНД, Африки, Середнього Сходу, Тихоокеанського регіону – майже всього світу. Вона володіє та управляє телеком-мережами у 30 країнах світу, а її послугами користуються понад 430 млн осіб. За кількістю абонентів Vodafone поступається хіба що китайському China Mobile, хоча за прибутками компанія посідає перше місце у світі – її річний дохід становить близько $50 млрд доларів (майже вдвічі більше за бюджет України).

Цих успіхів компанія досягла завдяки постійному впровадженню інновацій. Історія Vodafone багата на нововведення:

  • 1985 р. – у мережі Vodafone було зроблено перший в Об’єднаному Королівстві мобільний дзвінок;
  • 1991 р. – Vodafone організувала перший у світі дзвінок у міжнародному роумінгу;
  • 2001 р. – оператор запустив 3G;
  • 2002 р. – Vodafone створила новий стандарт, в якому мобільний доступ до інтернету можна було отримати прямо на ходу;
  • 2010 р. – італійські співробітники Vodafone зробили перший дзвінок у комерційній мережі 4G;
  • 2015 р. – на виставці CEBIT німецький підрозділ Vodafone продемонстрував роботу 5G, що дозволить авто з’являтися на вулицях міст без водіїв.

Цікаві досвіди

Окрім того, компанія розвиває нові додаткові послуги, насамперед ті, що розвивають місцеві спільноти. Наприклад, у 2007 році оператор впровадив у Кенії мобільне платіжне рішення MPESA. Воно дозволяє користувачам мобільних телефонів робити розрахунки та мікроплатежі по SMS без банківської картки – не кожен може там її собі дозволити. Нововведення було впроваджено успішно: у 2011 році в Кенії було 14 млн користувачів MPESA, і на їхніх мобільних рахунках було 40% усіх заощаджень країни. Цей досвід став таким вдалим, що розповсюдився на Танзанію, Південну Африку та Індію.

Схожий інструмент під назвою MPesa оператор впровадив в Афганістані. Тільки тут рішення використовувалося як засіб мікрофінансування – можливість віддалено брати у кредит незначні суми.

До речі, у Європі Vodafone перетворив стільникові телефони на цифрові гаманці. Для цього оператор використав технологію NFC та партнерство з компанією Visa. Тепер у Німеччині, Нідерландах, Великій Британії, Іспанії та Туреччині недорогі послуги та речі можна придбати, піднісши смартфон до терміналу.

Та не лише фінансові сервіси розвиває Vodafone. У 2009 році компанія в Танзанії створила та запустила систему, яка за допомогою SMS дозволяє в режимі реального часу відстежувати запаси медичних відділень. Завдяки цьому стало можливим вчасно доставляти медикаменти, і рівень нестачі ліків проти малярії знизився з 26% до 0,8%, що врятувало тисячі життів.

А ще Vodafone підключає дідусів і бабусь до інтернету та соцмереж цікавими соціальними експериментами. Для цього він, наприклад, створив мобільний клієнт для Facebook, через який літні люди могли ділитися своїми рецептами. У результаті кількість літніх користувачів соцмережі в Румунії зросла на 20%.

Vodafone і МТС

Щоб розвивати таку високотехнологічну послугу, як телекомунікації, потрібно мати великий банк даних. Для цього компанії обмінюються досвідом, зокрема, і Vodafone. В оператора налічується понад 50 партнерів у всьому світі, з якими компанія розробляє та запускає спільні продукти. У 2008 році таким партнером стала МТС – компанії уклали договір, за яким співпрацюватимуть, розширюючи свій маркетинговий і технологічний досвід.

Співпраця з Vodafone дозволила МТС отримати ексклюзивний доступ до найкращих практик і маркетингових розробок Vodafone. Окрім того, вона також допомогла МТС отримати експертну підтримку британського оператора під час вибору, запуску та просування маркетингових ініціатив. Завдяки цьому партнерству МТС може зменшити вартість закупівлі обладнання, а отже – зробити свої послуги доступнішими.

Співробітництво операторів поглиблюється. Vodafone поставила високу оцінку якості послуг оператора: у нашій країні британська корпорація своїм глобальним клієнтам за телеком-послугами радить звертатися до «МТС Україна».