Перенесення номерів: держава виставила рахунок

Щоб запустити послугу перенесення номера на початку 2016-го, державі треба 80 млн грн. Таку суму озвучив український державний центр радіочастот (УДЦР) – адміністратор послуги зміни оператора зв’язку (Mobile Number Portability, MNP) – мобільним операторам. Кожен із учасників ринку має одноразово сплатити 67,3 млн грн і щорічно виділяти на підтримку системи ще 19 млн грн, передає ЛігаБізнес.

Послугу MNP намагаються запустити вже давно, і вона щоразу наштовхується на проблеми. За останніми планами УДЦР, нова послуга на ринку мобільного зв’язку буде доступна абонентам уже на початку весни 2016 року. У «МТС Україна» очікують, що нею скористається близько мільйона абонентів.

Але для старту держпідприємству треба закупити необхідне обладнання та програмне забезпечення. На його базі буде функціонувати центральна база перенесених номерів абонентів. Вона має бути в змозі обробляти до 25 тисяч запитів на день і мати можливість адміністрування не менше 50 млн перенесених номерів. 15 вересня УДЦР оголосив про початок тендеру. Очікувана вартість закупівлі – 72 млн грн.

30 копійок з людини

Днями Національна комісія регулювання зв’язку та інформатизації (НКРЗІ) зібрала найбільших телекомунікаційних операторів. На цій зустрічі УДЦР показав презентацію фінансового забезпечення центральної бази MNP. Держпідприємство запропонувало учасникам ринку інвестувати в закупівлю необхідного обладнання, а також щорічно платити за підтримку роботи системи. Сам УДЦР готовий інвестувати у створення центральної бази даних тільки 11,5 млн грн. Це всього 14% від загальної суми капітальних інвестицій (згідно з презентацією, вона становить уже 80 млн грн). Решту вкладень повинні забезпечити оператори, пропорційно розміру їхньої абонентської бази. «МТС Україна» запропонували внести 22,5 млн грн.

Таким же чином УДЦР запропонував покривати щорічні операційні витрати на підтримку центральної бази номерів. Згідно з поданими розрахунками, вони складають 19 млн на рік. Їх будуть перераховувати мобільні оператори в пропорції, яка залежить від величини абонентської бази. Основна частина операційних витрат – оплата послуг хостингу обладнання. Крім того, мобільні оператори зобов’язані будуть забезпечувати і стабільний прибуток адміністратора в розмірі 10% від загальних витрат.

В УДЦР розрахували, що в розрахунку на кожного абонента підтримку життєдіяльності центральної бази даних буде обходитися операторам 30 коп. на рік. При цьому розмір роздрібної ціни послуги перенесення номера в такій схемі віддається на відкуп учасникам ринку. Вони повинні будуть самі вирішити, у скільки обійдеться MNP користувачам.

Скоріше ні, аніж так

Найбільші учасники ринку не сильно зацікавлені у впровадженні нового сервісу. Вони і так контролюють більшу частину ринку і докладають основних зусиль не стільки на переманювання клієнтів, скільки на утримання наявних. Тому й до запропонованого УДЦР варіанта співпраці ставляться з побоюванням.

На зустрічі операторів з адміністратором домовилися взяти тайм-аут на тиждень, щоб обдумати пропозицію УДЦР. Якщо оператори відмовляться, то в УДЦР є план «Б». У такому разі його підприємство буде самостійно шукати кошти для закупівлі необхідного обладнання. За його словами, підприємству, можливо, доведеться залучати банківські кредити.

У результаті УДЦР все одно виставить операторам рахунок. Але тільки вже виключно за обслуговування перенесених номерів. За словами управлінця, можливо, з урахуванням витрат на обслуговування кредиту, мобільних операторам доведеться платити в підсумку більше грошей, ніж запропоновано зараз з урахуванням спільного інвестування в проект. У такому випадку і роздрібна ціна сервісу для абонентів може також виявитися вищою.