Раковим пухлинам не заховатися: «розумний» ніж їх вистежить

Практично на кожній третій операції з видалення раку молочних залоз хірурги не видаляють усі сліди пухлини. Подібне відбувається через те, що медики керуються даними, які вони збирають до початку процедури. Упродовж неї ситуація змінюється, а лікарі не мають оновлень. Однак скоро у них з’явиться «розумний» ніж, який вистежуватиме ракову тканину.

Хірурги-практики кажуть, що видалення ракових пухлин сьогодні нагадує їзду із заплющеними очима. «Доступна лікарям інформація не є прямою. Вона надходить від передопераційних процедур, – каже професор Золтан Такатс, який працює в Імперському коледжі. – Хірурги ніколи не можуть бути певними, що вони відтинають».

Щоб надавати медикам інформацію в реальному часі, він винайшов гаджет iKnife – хірургічний пристрій, який підказує користувачам, чи належить та чи інша тканина, яку відтинають, до ракової пухлини. Сам iKnife працює за допомогою електрики – він випалює клітини, пропускаючи через них струм. Така технологія відома ще з 20-х років минулого сторіччя. Однак від попередників відрізняється вмінням аналізувати свою роботу. Він сканує пари розрізаної плоті та визначає наявність у них ознак, що свідчать про ракові клітини.

Спектрометри в операційну

Розпізнавання речовин всередині пару iKnife виконує за допомогою добре відомого фізикам, хімікам, геологам та іншим науковцям приладу – мас-спектрометра. Він здатний встановити склад будь-якого предмета чи речовини.

iKnife визначає склад пару, на який перетворюються клітини під час відтинання, та порівнює його зі своєю базою даних. У ній містяться шаблони тисяч ракових та здорових органів з усього тіла. Завдяки цьому він може менш ніж за дві секунди підказати хірургу, який орган той вирізає та чи міститься в ньому ракова тканина. Інформацію лікар отримує через сенсорний екран та голосові коментарі.

Дані iKnife виводить на сенсорний екран

«Все дуже просто. Ви не хочете, зоб ракові клітини залишалися в тілі пацієнта, так само як не хочете шкодити здоровій тканині, – каже він. – У нейрохірургії, наприклад, пошкодження здорової тканини може призвести до інвалідності та здатності пацієнта вести нормальне життя».

Перші тести

Розробники iKnife вже провели низку практичних тестів та довели, що цей інструмент коректно визначає органи тіла в реальних умовах. З ним лікарі можуть видаляти більше ракової тканини та менше шкодити здоровій, яка розміщується навколо. Зараз команда працює над тим, щоб зменшити мас-спектрометр та зробити його мобільнішим.

Мас-спектрометр сьогодні займає надто багато місця

«Він точно зменшить необхідність у повторних операціях. Я не знаю точно, на скільки, може, на 10%, може, на 30% або, може, на 90%, – говорить Такатс. Він розповідає, що чим менше ракової тканини залишиться в тілі, тим менша ймовірність розвитку нової пухлини. – При раку молочної залози у 30% операцій частина пухлини залишається, і вона виростає в нову».

Такатс очікує, що випробування ножа iKnife почнуться у 2016 році.

За матеріалами: TechRepublic

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я