Роботи йдуть у фермерство

Праця на сільських фермах вимагає багато ручної праці, наприклад, при вирощуванні латуку доводиться вручну відрізати пошкоджені частини рослин. Цей процес називається «витонченням» та потребує досить багато зусиль, через що власникам таких господарств складно знайти працівників. Однак підбір кадрів скоро спроститься, адже людей на фермах замінять роботи.

Наприклад, у 2011 році Джордж Герауд та Лі Редден винайшли машину, яка механізує витончення латуку. Це був їхній курсовий проект у стенфордській програмі MBA. «Якщо згадати роботів у сільському господарстві, тоді більшість людей уявляють, що відомі за «Зоряними війнами» R2D2 та C3PO працюють у полі, – каже Герауд. – Однак це не зовсім так».

Їхній продукт LettuceBot – це «розумний» додаток до трактора, який за допомогою камер та алгоритмів вимірює розмір рослини, визначає її колір та приймає рішення для зрізання пошкоджених. Свою машину вони просувають у стартапа Blue River Technology, який отримав від інвесторів $13 млн.

Трактор з LettuceBot

Додаток LettuceBot – це лише один з перших прикладів нової тенденції, коли технології допомагають фермерам займатися сільським господарством. «Існують гігантські можливості для точного фермерства, – каже Герауд. – І їх можна використати у полі».

Технологічний сільгосп

Сектор технологічного сільського господарства останніми роками значно зростає. У період між 2006 та 2012 роками з’явилося близько 132 стартапів відповідного профілю. Інвестори вклали в них вже $10 млрд.

«Венчурним капіталістам подобається інвестувати у галузі, які можуть змінити індустрію, – пояснює Герауд. – Технологічне сільське господарство підходить під таке визначення».

Завдяки таким інвестиціям сільгосп стає дедалі продуктивнішим. Наприклад, у молочних господарствах часто ведуть усі записи в рукописній формі або у звичайних електронних таблицях. Такий підхід дозволяє вести поточну статистику, але будувати прогнози з ним не вдається.

«Навіть прогресивні бази даних, які доступні фермерам, можуть відстежувати прості події, – каже співзасновник стартапу Матія Копік. – Однак вони не надають господарям аналітики, щоб вони могли бачити результати власних рішень». У 2011 році він разом з Марком Дукменіком запустив стартап Farmeron, який за допомогою хмарних технологій надає аналітику в реальному часі. Це дозволяє вимірювати вплив годування на якість продукції та продуктивності кожної тварини.

«Відсутність швидкого пересилання даних у сільській місцевості є головним бар’єром, – пояснює Копік. – Була затримка з проникненням широкосмугового інтернету, однак сьогодні ця інфраструктура доступніша». Він вірить, що це приведе до вибуху програмних стартапів в найближче десятиліття.

Засновник Farmeron Матія Копік

Успіхи технологій у сільгоспі

Сьогодні програмним забезпеченням Farmeron скористалися понад 100 фермерів, які змогли підвищити свою ефективність та продуктивність майже ан 50%. А в деяких сільських регіонах його використання було першим хайтек-методом, який використовувався для стеженням за якістю продукції.

Стартап LettuceBot також показує прогрес: з моменту виходу на ринок у 2013 році він заключив контракти на співпрацю з 20 фермами, включаючи найбільших виробників латуку. Представники компанії кажуть, що попит на їхній додаток до трактора такий, що вони не справляються.

«Сільське господарство залишилося поза впливом сучасних технологій, – каже Герауд. – Настає нова ера автоматизації».

За матеріалами: CNN