П’ятниця, 21 Червня, 2024

Роботи витісняють робітників: не варто панікувати

У наступні два десятиліття з ринку вакансій може зникнути до 50% робочих місць – на них будуть трудитись машини. Однак хвилюватися, що не буде роботи, не потрібно, кажуть експерти.

Згідно з прогнозами, до 2030 у світі зникне понад 2 млрд робочих місць через прогрес у комп’ютеризації, зниження вартості машин та підвищення їхньої ефективності. Цей процес знайомий кожному: раніше на конвеєрах фабрик працювали люди, а сьогодні їх замінили роботи. Банкомати та торгові термінали стають «розумнішими» і потребують значно менше обслуговування, а системи розпізнавання голосу дозволять машинам опанувати нові спеціальності. Дослідження глобальних тенденцій Global Trends 2025 показує, що під загрозою навіть такі споновічно людські професії, як лікарі та чиновники, яких одного дня може замінити інтелектуальна комп’ютерна система.

Роботи замість людей

Уже сьогодні поширення різноманітних «розумних» гаджетів та програм має позитивний вплив на рівень обслуговування в закладах охорони здоров’я. Подібний приклад надає госпіталь Майо – один з найбільших приватних медичних центрів світу. Його лікарям простіше діагностувати хвороби серцево-судинної системи пацієнтів, оскільки їм у цьому допомагає комп’ютерна нейромережа.

Експерти кажуть, що подібні системи – це лише початок, а нам варто очікувати повного зникнення такої професії, як лікар. Замість них підтримувати здоров’я нам допомагатимуть нанороботи – крихітні машини, які будуть плавати венами та усувати пошкодження, прибирати наслідки старіння тощо.

Людей у майбутньому лікуватимуть роботи

Подібні системи сьогодні лише розробляються, проте вони вже здатні організувати адресну доставку ліків до зони захворювання, що зменшує силу побічних ефектів від медпрепаратів. Масове поширення таких нанороботів, за словами експертів, варто очікувати в середині 30-х років нашого століття.

Машини здатні спростити і таку справу, як політика, зменшивши людський фактор та можливість помилки при вирішенні складних питань державної важливості. Експерти прогнозують, що такі інтелектуальні системи на основі штучного інтелекту спростять політичні дебати вже до 2040 року.

Людям відкриється нова робота

Сьогодні це може викликати в робітників бажання зупинити розвиток техніки, щоб не втратити свою посаду. Однак футуролог Томас Фрей вважає, що подібний розвиток подій, навпаки, піде на користь людству. Адже стане простіше визначитися з тим, які необхідно мати навички для успішного життя в найближчі десятиліття.

Окрім цього, за словами Фрея, разом із заміщенням посад роботами з’являться нові індустрії, які потребуватимуть робочих рук. Це, наприклад, надшвидкі транспортні системи, які для свого обслуговування залучать мільйони людей. Її виникненню сприятиме розвиток автомобілів з автопілотом, для яких необхідно буде створити відповідну інфраструктуру. Наприклад, автоматизовані зарядні станції, аналізатори дорожнього руху, командні центри тощо.

Ще одним прикладом робочих місць майбутнього можуть стати біофабрики. Це заводи, які будуть використовувати генетично модифіковані живі організми для виробництва різноманітних речовин. Останні може бути надто складно або дорого очищувати та синтезувати з органічних хімікатів, які використовуються сьогодні.

Подібне вже відбувається: генно-модифіковані бактерії в промислових масштабах виготовляють антибіотики, інсулін. А природна еволюція інших видів бактерій дозволила їм стати промисловими фабриками з виготовлення одного з основних смакових компонентів їжі.

3D-принтери та біофабрики є потенційною новою галуззю, яка потребуватиме багато робочих рук

Філософська дилема

Роботи будуть працювати все більше, а робота для людей буде зменшуватися – з таким прогнозом погоджуються багато експертів. Однак вони кажуть, що в нас є багато можливостей вирішити цю дилему на свою користь. Футуролог Річард Семсон у своїй роботі «Людські посади» висловив думку, що знання людей будуть потрібні ще багато часу. Штучний інтелект сьогодні не може конкурувати в тих галузях, де потрібна вигадка, емоційність та інтуїція. На таких вакансіях люди будуть ефективнішими.

Згодом машини опанують подібні неточні професії, однак до того часу зникне будь-яка робота. Експерти прогнозують, що вже до кінця століття не обов’язково буде ходити щодня у свій офіс, щоб отримувати зарплатню. Кожен громадянин буде це робити в добровільному порядку, а для забезпечення життя йому нададуть «гарантований базовий дохід».

Це нова концепція, яку обговорюють сьогодні в багатьох країнах світу. Вона гарантує кожному певний рівень доходу незалежно від наявності роботи. Це як пенсія, проте її будуть отримувати від самого народження.

Впровадження такої соціальної системи, яка звільнить людей від страху втратити свою роботу через наступ машин, сьогодні розглядають багато країн. Наприклад, у Франції в 2009 році впровадили систему Revenu minimum d’insertion, яка забезпечує коштами на життя безробітних та доповнює доходи робітників з низькою зарплатнею. У 2013 році влада Кіпру оголосила про реформу своєї соціальної системи з впровадженням елементів гарантованого мінімального доходу. Публічні обговорення також проходять у Німеччині, Бразилії, Швейцарії, Великобританії та багатьох інших країнах.

Впровадження повсюдної автоматизації та гарантованого мінімального доходу кожному може зробити з нашого світу справжню утопію, вважають експерти. Люди отримають вільний час та ресурси для самовираження, а машини будуть забезпечувати їх товарами та їжею.

За матеріалами: IEET

 

попередня стаття
наступна стаття
TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися