Неділя, 25 Лютого, 2024

Розпочався проект з прибирання гігантської сміттєвої плями в Тихому океані

Проект Ocean Cleanup Project запустив велике прибирання у Тихому океані. Мова йде про гігантський острів зі сміття, який складається з близько 88 000 тонн пластику. Проект пройде в кілька етапів, а його головним завданням буде не нашкодити екології регіону. Як кажуть розробники системи очищення Ocean Cleanup System 001, вони хочуть зібрати пластик, а не виловити рибу.  

Вловлювач System 001 складається з бар’єра довжиною 600 метрів, до якого закріплена підводна сітка, що занурена на глибину в 3 метри.

Під час першого етапу спеціальний вловлювач відбуксирують від Сан-Франциско на відстань у 260 миль. Далі вітер та підводні течії сформують з нього літеру U, яка почне дрейфувати в океані самостійно. Завдяки такій формі вона збиратиме майже увесь пластик – мінімальний розмір часток сміття сягатиме близько міліметра. Час від часу до вловлювача підпливатимуть човни, які забиратимуть зібране сміття для переробки на відповідних фабриках.

Перші два тижні роботи проекту будуть випробувальними. Розробники ретельно відстежуватимуть, щоб сітка, яка простягається під поверхнею води, не нашкодила морській фауні та екології.

У разі успішного завершення тестового етапу вловлювач відбуксирують ще на 900 морських миль, де розпочнеться головний етап – прибирання гігантської сміттєвої плями. Фахівці продовжать стежити за процесом ще протягом півроку, після чого вони полишать вловлювач дрейфувати автономно.

Організатори проекту Ocean Cleanup Project очікують, що їхня система System 001 зможе збирати з океану 55 тонн пластику щороку. Це невелика частка від вже наявних 88 000 тонн. Але це значна частка сміття, яке щороку потрапляє в океан. У майбутньому розробники планують розгорнути 60 таких систем, які кожні п’ять років збиратимуть 50% пластику в сміттєвій плямі.

Велика тихоокеанська сміттєва пляма – скупчення виробленого людиною сміття в північній частині Тихого океану. Вона розташована між 135°-155° західної довготи і 35°-42° північної широти – між Гаваями та Каліфорнією. Існування цієї плями передбачили ще в 1988 році, спрогнозувавши, що підводні течії у вигляді вихорів розмістять у своєму центрі сміття, яке буде лише накопичуватися без можливості покинути цю зону. У світі існує кілька подібних плям, але скупчення в Тихому океані є найбільшим – у ньому зібрано понад 1,8 трильйона шматків пластику. Відходи з західного узбережжя Північної Америки переміщуються до центру виру приблизно за п’ять років, а зі східного узбережжя Азії через рік або менше.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися