Неділя, 21 Квітня, 2024

Розробники Wikipedia створюють проект правдивих новин

Співзасновник Wikipedia Джиммі Вейлз оголосив про запуск сервісу новин Wikitribune. Над ним спільно працюватимуть професійні журналісти і волонтери. Вони випускатимуть лише правдиві новини та цим самим боротимуться з фейковими матеріалами. Останні сьогодні дуже поширені, і навіть розробник інтернету називає фейкові новини загрозою Павутині.

Розробники Wikipedia створюють проект wikitribune

Теми для сайту будуть пропонувати самі читачі, але Вейлз каже, що сайт передусім орієнтується на політику, науку та технології. Професійні журналісти та волонтери будуть їх розслідувати. За це вони отримуватимуть гроші – щось схоже на зарплату. Збирати кошти на неї будуть самі читачі – Wikitribune фінансуватимуть методом краудфандингу. Бізнес-модель Wikitribune буде аналогічна Wikipedia і не буде містити реклами.

Розробники нового сайту кажуть, що це буде перший раз, коли професійні та громадянські журналісти працюватимуть пліч-о-пліч, як рівні. Вони писатимуть історії та редагуватимуть їх відповідно до нових фактів подій тощо. Співтовариство при цьому буде регулярно перевіряти подані у статтях факти. Вейлз називає це «новини від людей для людей».

А скоро в найбільших ЗМІ світу можна буде побачити незвичну рекламу. Її створила організація News Literacy Project (NPL) разом з агентством J. Walter Thompson New York. Вони надрукували серію рекламних плакатів, які закликають людей бачити всі сторони новини і перевіряти надійність її джерела. Додатково допомогти задуматися про це має спеціальний шрифт, яким надруковані ці оголошення. Це шрифт у вигляді тривимірних букв, повернутих вправо. Щоб зрозуміти написане ним, потрібно проявити більше уваги. Таку рекламу покажуть онлайн і офлайн у The Wall Street Journal, Fox News, AOL, Miami Herald та інших виданнях.

Глобальній мережі у березні виповнилося 28 років. Винахідник інтернету Тім Бернерс-Лі назвав суттєвою проблемою інтернету поширення неправдивої інформації. За його словами, розповсюджувачі фейкових новин отримують фінансову і політичну вигоду. А соцмережі і пошукові системи, знаючи про вподобання користувачів, фінансово зацікавлені в показі посилань з кричущими та шокуючими новинами. Наприклад, сказав Бернерс-Лі, в рамках однієї політичної кампанії двом абсолютно різним групам людей можуть показуватися прицільні оголошення, які повністю суперечать один одному.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися