Розширення для браузера SurfSafe хоче стати антивірусом проти фальшивих фотографій

SurfSafe автоматично перевіряє всі зображення на дисплеї з базою даних від 100 довірливих новинних джерел та сайтів, які борються з фейковими новинами.

Фейкові публікації стали настільки популярними, що загрожують існуванню самого інтернету. Монополісти інтернету, такі як Facebook, Google та інші, борються з фальшивими новинами, які подано у вигляді тексту. Але фальшивки також бувають в інших форматах, наприклад, фото. Розробники компанії RoBhat Labs працюють над розширенням для браузера SurfSafe, яке має захистити від таких матеріалів.

Один з авторів такого плагіну Еш Бхат говорить, що сьогодні потрібен інструмент, який повідомляє користувачам, що в їхні інформаційні потоки закралася брехня. Повідомляти необхідно в момент, як така фальшива фотографія з’являється на екрані.

SurfSafe автоматично перевіряє всі зображення на дисплеї з базою даних від 100 довірливих новинних джерел та сайтів, які борються з фейковими новинами. «Ми хочемо, щоб SurfSafe став аналогом антивірусу, – говорить Бхат. – Ми хочемо виявляти фальшивки у вашій новинній стрічці, поки ви її гортаєте на екрані».

Концепція SurfSafe є розширенням вже наявного сервісу BotCheck.me від RoBhat Labs. Це також браузерне розширення, яке дозволяє користувачам визначати, чи належить вказаний акаунт Twitter боту. Для аналізу розробники використовували технології машинного навчання, що дозволило виокремити шаблон типової поведінки людей та ботів. Точність розпізнавання ботів цим сервісом склала 93,5%.

Під час роботи над BotCheck.me програмісти зрозуміли, що боти обмінюються великою кількістю фотоконтенту. Також вони побачили, що боротися з подібними фальшивками наявними інструментами дуже складно. За їхніми словами, навіть професійним журналістам буває важко визначити правдивість того чи іншого фото, особливо коли сам знімок є реальним, але його подають у зовсім інакшому контексті. Наприклад, фото з одного протесту можуть використати для ілюстрації зовсім іншого протесту, і в читачів складеться неправильне враження про події.

У SurfSafe, окрім перевірки по базі 100 довірених сайтів, до яких входять NYTimes.com, CNN.com та FoxNews.com, також дають кожному фото цифровий підпис. Це ніби відбитки пальців для фотографії, що дозволяє легко виявити схожі та відмінні місця при порівнянні двох знімків, один з яких, можливо, обробили у фоторедакторі.

Як тільки SurfSafe визначить у своїй базі даних схожі варіанти фотографії, яку бачить перед очима користувач, плагін виведе цей список у правій частині екрана. Першим відобразиться найбільш ранній варіант знімку, який, можливо, є оригіналом. Користувачі також матимуть можливість позначати знімок як пропаганду, обробку у фоторедакторі, обман тощо.

Алгоритм роботи SurfSafe має недоліки, наприклад, якщо зображення відсутнє в базі даних плагіну. У цьому випадку неможливо буде дізнатися, де оригінал. Однак Бхат говорить, що фейкові новини поширюються дуже стрімко, і, швидше за все, використані в них зображення вже будуть в базі даних плагіну.