Субота, 25 Травня, 2024

Розумні роботи витісняють людей з ринку праці

Економісти довго запевняли, що роботи не займуть робочі місця, які потребують унікальних людських здібностей до судження і вправності. Але коли Google в 2010 році оголосила, що автомобілі Toyota Prius, на які вона встановила обладнання для пересування без водія, благополучно проїхали більше 1600 км по дорогах США, вони зрозуміли, що помилялися.

Технології на марші

«Дещо змінилося», – говорить економіст Массачусетського технологічного інституту Ерік Брінолфссон.

Технології – від парових двигунів до роботизованих зварювальних апаратів та банкоматів – довго замінювали людей, але при цьому постійно створювали нові робочі місця, які часто вимагали більш високої кваліфікації. Однак прогрес – від автомобілів з автопілотом до комп’ютерів, здатних зчитувати вираз обличчя людини, – змусили Брінолфссона та інших експертів по-новому поглянути на вплив автоматизації на ринок праці. Вони намагаються зрозуміти, чи настає зараз момент, коли технології набувають здібностей, які досі робили людей незамінними працівниками.

«Багато видів праці стало простіше замінювати машинами. Наш достаток може бути набагато вищим при менших витратах праці. Однак може вийти так, що люди хочуть працювати, але не можуть», – говорить Брінолфссон.

В Австралії, наприклад, гірничодобувний гігант Rio Tinto використовує самокеровані вантажівки та бури, які не потребують присутності людей-операторів на родовищах залізної руди. Скоро автоматичні поїзди там будуть доставляти руду в порт, що знаходиться на відстані близько 480 км. А в порту Лос-Анджелеса встановлюється обладнання, яке дозволить вдвічі скоротити кількість вантажників.

Комп’ютери проводять юридичні дослідження, пишуть біржові зведення і новини, а також переводять розмови. Вони генерують інтернет-рекламу для автодилерів, а в банках готують у великих кількостях документи для виконання вимог регуляторів. Усі ці функції ще не так давно виконували люди.

Автоматизація загрожує всім типам робочих місць, від водіїв до офіціантів і медпрацівників, заявив минулого року на конференції співзасновник Microsoft Білл Гейтс: «Не думаю, що ментальна модель людей враховує це».

Автоматизація праці

У результаті автоматизації загальна кількість робочих місць скоротиться на третину протягом 10 років, прогнозує дослідницька компанія Gartner. За оцінками економістів Оксфордського університету, протягом 20 років половину нинішніх робочих місць замінять машинні технології.

У своєму дослідженні економіст MIT Девід Оторая виявив, що технології знищують такі робочі місця для представників середнього класу, як клерк чи бухгалтер, але створюють більш та менш дохідні місця. За його словами, це одна з причин поляризації ринку праці та стагнації зарплат в останні 15 років у США. Економістам не варто турбуватися, що машини скоро замінять людей, вважає Оторая: «Реальну проблему я бачу в тому, що автоматизація призводить до зростання нерівності».

Більшість нових технологій можуть підвищити ефективність праці працівників, а не замінять їх, кажуть Оторая та інші експерти. Ринки створять нові робочі місця, яких поки що не існує.

Процес автоматизації може йти повільніше, ніж очікується. За останні 30 років банкомати швидко поширилися по США, але кількість операціоністів у банках стала знижуватися лише недавно. Якщо в 1985 році в США їх було 484 тис., то в 2007 році – 472 тис. При цьому банківська галузь сильно збільшилася в розмірах. Однак після останньої рецесії кількість операціоністів скоротилася до 361 тис.

Учені уважно вивчають питання, як скоро станеться прорив, який дозволить роботам взаємодіяти з людьми при виконанні складних завдань. На думку однієї групи вчених MIT, єдиний бар’єр – це потужність комп’ютерів, але його незабаром можна буде подолати. Інші вважають, що дослідники поки ще далекі від того, щоб перевести здоровий глузд, погляди і вправність у рядок коду. А без цього потужність комп’ютерів не допоможе.

Автоматизація – не проблема

Професор робототехніки MIT Джон Леонард скептично ставиться до можливості швидких проривів у цій галузі. «Дещо в роботах змушує людей думати, що ми близькі до фільмів про Термінатора з Арнольдом Шварценеггером», – говорить він.

Щоб підтвердити свою точку зору, Леонард прикріпив камеру до приладової панелі автомобіля, щоб записувати свої щоденні поїздки і довести, що комп’ютери на дорозі зіткнуться з безліччю непередбачених подій. На думку 49-річного професора, за його життя самокеровані автомобілі не зможуть їздити завантаженими міськими вулицями. Нещодавно Google надала Леонарду можливість проїхатися на автомобілі з автопілотом, і він порівняв це з першим польотом на літаку братів Райт. Це була знаменна подія, відзначив Леонард, але комерційні авіаперевезення з’явилися через довгий час.

Як показало нещодавнє опитування провідних економістів, проведене університетом Чикаго, 88% з них згодні, що автоматизація ніколи не призводила до скорочення зайнятості в США.

Меншість, яка дотримується протилежної точки зору, вважає обсяг роботи кінцевим. Однак ринок праці досі не функціонував таким чином. Деякі нові машини були настільки ефективними, що приводили до зниження цін і зростання попиту, часто створюючи ще більше робочих місць. Так, винахід автомобіля залишив без роботи ковалів, але з’явилося набагато більше людей, зайнятих у виробництві та продажу машин.

Щось схоже відбувається зараз на шахтах Rio Tinto в Австралії. Там близько 10 років тому почалася автоматизація, що стала можливою завдяки появі потужних комп’ютерних чіпів та точних GPS-систем. Через це скоротилася кількість водіїв. Однак, як зазначає керівник відділу технологій та інновацій Джон Макгег, тепер Rio Tinto потрібно більше інженерів, котрі володіють знаннями з електро- та механічного машинобудування, яких майже не існувало п’ять років тому.

У готелі Aloft у Купертіно роботи виконують різні доручення. Наприклад, самостійно пересуваючись по коридорах, привозять постояльцям від стійки реєстрації різні предмети. Вони знаходяться у закритому відсіку, поки машина не досягне потрібної двері. Робот не стукає у двері, а дзвонить на телефон у номері та чекає. При цьому роботи не просять чайових, а замість цього гості виставляють їм оцінку за обслуговування на вбудованому екрані.

«Ми думали над тим, щоб навчити їх розмовляти, – розповідає Стів Казінс, гендиректор компанії Savioke, що створила цих роботів. – Але якби вони говорили з людьми, ті могли б подумати, що роботи їх розуміють». Поки це можуть тільки співробітники готелю.

За матеріалами: Wall Street Journal, Vedomosti

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися