Сенсорні екрани псують пальці дітей: їм складно тримати навіть олівець

Діти приходять в школу, але не мають сили та спритності, які вони мали 10 років тому

Сучасні технології буквально забирають у малечі нормальний розвиток. Через засилля сенсорних екранів, кажуть лікарі, сьогоднішні діти вже не мають умов для нормального розвитку сили та спритності своїх пальців. Малечі стає навіть складно тримати ручки та олівці.

«Діти приходять в школу, але не мають сили та спритності, які вони мали 10 років тому, – каже головний педіатричний терапевт фундації NHS Trust Саллі Пейн. – Першокласникам дають у руки олівці, але вони не можуть їх тримати, оскільки не мають необхідних рухливих навичок. Щоб тримати та рухати олівець, необхідний потужний контроль за точними рухами пальців. Дітям необхідно багато можливостей для розвитку таких навичок».

Пейн каже, що змінився стиль ігор з дітьми. Сьогодні легше дати малечі iPad, ніж намагатися разом з нею бавитися в кубики, вирізати, в’язати мотузки тощо. При цьому діти не мають можливості опанувати точні рухи своїх пальців.

Педіатр Мелісса Планті, яка спеціалізується на проблемах письма в дітей, стурбована, що все більше маленьких людей матимуть затримку в освоєнні письма через надмірне використання технологій. «Одна з проблем в тому, що рукописання розвивається в кожної дитини дуже індивідуально, – каже вона. – Без досліджень великий ризик того, що ми зробимо занадто багато припущень щодо причин, з яких діти не можуть писати в очікуваному віці, і не втрутимося, коли існує проблема технологій».

Заглиблює проблему також те, що деякі освітяни вважають, що розвивати каліграфічний почерк не обов’язково. Багато шкіл у США відмінили уроки з пропису, а дітям дозволяється писати друкованими літерами. Вони простіше, але каліграфія розвиває координацію, дрібну моторику, пам’ять, розпізнавання об’єктів, а також вимагає більшої інтенсивності в роботі мозку. Однак вважається, що в епоху клавіатур та сенсорних екранів уже не потрібно вміти багато писати руками.