Що можна роздрукувати на 3D-принтері

Тривимірний друк здатен кардинально змінити якість життя людей. Адже за допомогою 3D-друку вже виробляються ліки, продукти харчування, зброя і навіть обладнання для наукових досліджень. «Газета.Ru» розглянула, в яких сферах вже використовуються 3D-принтери.

Медицина

Американське управління із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів днями вперше офіційно сертифікувало таблетки, роздруковані на 3D-принтері. Вони призначені для лікування епілептичних судом і можуть виявитися значно ефективнішими за традиційні лікарські засоби, оскільки тривимірний друк дає можливість індивідуального підбору дозування і поєднання активних компонентів. Таблетка роздруковується шар за шаром, що зменшує її в розмірах і підвищує швидкість розпаду в організмі.

Раніше в США також схвалили застосування різних протезів, роздрукованих на 3D-принтері з урахуванням індивідуальних особливостей тіла пацієнта. Тривимірний друк уже активно використовується в стоматології для створення зубних імплантів. А у віддаленій перспективі, на думку багатьох учених, існує можливість роздрукування органів для пересадження.

Поки ж у Китаї лікарям вдалося врятувати життя дитині, яка страждає на гідроцефалію. Для шестимісячної дівчинки на зібрані в інтернеті кошти були роздруковані протези у вигляді титанових сіток, які повинні були замінити власні кістки черепа дитини. Медики впевнені, що зі зростанням пацієнтки титанові елементи обростуть кістковою тканиною, а дівчинка повністю відновиться.

Харчова промисловість

Компанія Modern Meadows поки що не готова друкувати органи для пересадження, але вже оголосила про те, що близька до створення смачних, здорових й «етичних» м’ясних продуктів на 3D-принтері. Уже найближчим часом створене методом тривимірного друку м’ясо може стати новим явищем на харчовому ринку.

Технологія в майбутньому допоможе відмовитися від забою худоби, адже вона дозволяє конструювати різноманітні м’ясні продукти з різними характеристиками з базових м’ясних білків.

Скептики слушно зазначають, що головною перешкодою на шляху 3D-м’яса можуть стати не технічні труднощі, а небажання споживачів вживати в їжу синтетичну продукцію.

На даний час Modern Meadows також працює над створенням лінії з виробництва біоматеріалів, наприклад, шкіри.

Будівництво

Датський стартап презентував технологію, яка може стати стандартом у будівництві найскладніших конструкцій. Компанія MX3D у вересні цього року збирається надрукувати пішохідний міст через один з каналів у Амстердамі. Спеціальні робо-руки повинні будуть розігрівати метал до 1500 градусів Цельсія і друкувати основні балки і підтримувальну структуру, ковзаючи вздовж них на рухомій підставці. За словами засновників стартапу, міст – це перший крок до розробки нових технологій будівництва, які згодом будуть використовуватися при зведенні висотних будівель.

У той же час у Китаї було презентовано технологію виробництва будинків методом 3D-друку з будівельних відходів, скла, сталі і цементу. Величезний принтер наносить матеріал шар за шаром, поки не створить стіну потрібної товщини. Подібний метод будівництва поки що коштує значно дорожче традиційного способу зведення будівель, але у світі зростає попит на надруковані будинки. Адже друк такої будови вимагає всього лише доби, при цьому відходи виробництва знову можуть бути утилізовані.

У майбутньому такий метод будівництва дозволить зводити будівлі швидко, не створюючи шуму і не забруднюючи територію навколо.

Зброя

Про те, що 3D-принтери несуть у собі потенційну небезпеку, в суспільстві заговорили після того, як студент з Техасу роздрукував дієздатний пістолет з пластику, який не зможуть засікти металошукачі. Багато ентузіастів потім розробили свої моделі зброї для 3D-друку і виклали їх для завантажування в інтернеті.

З одного боку, це робить зброю більш доступною для зловмисників і психічно нездорових людей, з іншого, як вважають захисники права на носіння зброї в США, це дає більше можливостей захистити своє життя.

Англійські збройні сили провели експеримент з друку дронів прямо на борту військового корабля. Поки що це занадто дорого, але в майбутньому подібна технологія може докорінно змінити погляд на ведення військових дій, особливо, якщо друкувати можна буде не тільки пластикові частини, але і найпростішу електроніку і боєприпаси.

Наукове обладнання

Друк різного устаткування на 3D-принтері може стати величезною підмогою в науковій та навчальній діяльності. Так, ентузіасти з відкритого космічного агентства Великобританії перетворили смартфон на телескоп, роздрукувавши необхідні деталі на 3D-принтері. З того, що не можна роздрукувати в телескопі Ultrascope, – тільки 10-сантиметрове дзеркало й електронна плата-контролер. Розробники обіцяють викласти файли для 3D-принтера у відкритий доступ.

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я