Що прийде на зміну mp3

Учені з Інституту цифрових технологій розробляють технологію, яка переверне уявлення про відтворення звуку. Проект очолює Карлхайнц Бранденбург, творець формату mp3, пише Deutsche Welle.

На стіні висять різні нагороди і дипломи – одразу видно, що їхній володар багато чого досяг. Згідно з легендою, Карлхайнц Бранденбург, голова Інституту цифрових технологій імені Фраунгофера (IDMT), що в німецькому місті Ільменау, протягом довгих років залишається найбільш ненависною людиною у всій музичній індустрії. Він разом зі своєю командою зробив істотний внесок у появу аудіоформату mp3. «Утім, я ніколи особисто не зустрічав того, хто був би на мене злий», – уточнює Бранденбург.

Він знайомий з багатьма людьми зі світу музики ще з тих часів, коли формат mp3 був новинкою, а самого Бранденбурга всерйоз не сприймали. «Незважаючи на це, багато основних гравців галузі визнали новий формат досить непоганим. Але, на їхню тодішню думку, він занадто складний для використання».

Сьогодні світ музики виглядає зовсім інакше, а німецький дослідник Бранденбург введений в залу інтернет-слави. «Але це не привід спочивати на лаврах», – підкреслює Бранденбург.

«Ми були не єдиними…»

Його очі спалахують при спогаді про історичний прорив в аудіотехнологіях, коли музику вдалося відокремити від одного конкретного носія. Усе це – результат збігу обставин, працьовитості і потрапляння в потрібний час в потрібне місце.

Розробникам вдалося почути, що відбувається з музикою через запрограмовані алгоритми, точно зрозуміти, як мозок обробляє аудіосигнали, побачити в інтернеті майбутній спосіб поширення інформації, а також проявити спритність при міжнародних переговорах зі стандартизації та пошуку відповідних партнерів для просування нового аудіоформату.

Винахід формату мр3 справив серйозний вплив на музичну індустрію. «Ми були не єдиними, хто працював над скороченням даних аудіофайлів, але інші допустили занадто багато помилок», – пояснює Бранденбург. Його самого до дослідження стиснення даних залучив його науковий керівник. «Патентний експерт заявив йому, що це неможливо, однак таке не варто говорити німецькому професору», – додає Бранденбург.

Патент – справа прибуткова

Робота над аудіоформатом мр3 принесла Бранденбургу не тільки славу. «Я б сказав, що, за своїми мірками, я багатий», – заявляє він без натяків. Німецьке законодавство піклується про те, щоб винахідники отримували відповідний дохід. Але й інститут імені Фраунгофера отримує на рік мільйонні доходи, вимірювані двозначними цифрами.

Будь-хто, хто використовує кодеки стиснення або інші різноманітні методики, у розробці яких брали участь вчені інституту, повинен сплатити податок. Серед них – виробники записувальних і відтворювальних пристроїв, персональних комп’ютерів, а також музичні дистриб’ютори. «Кожен конкретний випадок дає не так багато грошей, однак сім мільярдів пристроїв щось приносять», – каже Бранденбурґ.

Усе так, але це лише поки, оскільки в більшості країн строк чинності патентів не нескінченний. У Німеччині, згідно із законом, він становить 20 років, що також є стандартом для Всесвітньої торгової організації (ВТО). За словами глави IDMT, удар трохи пом’якшить те, що в питанні стиснення аудіофайлів ведеться цілий ряд нових розробок, і дослідження інституту імені Фраунгофера просуваються вперед.

Він припускає, що незабаром настане час нового великого відкриття. «Це буде подібно до голодеку (різновиду віртуальної реальності), як у серіалі StarTrek. Бажаючі зможуть не тільки слухати музику, але і насолоджуватися атмосферою джаз-клубу», – зазначає вчений.

В оточенні динаміків

У підвалі інституту Крістоф Сладецек, керівник проекту, демонструє майбутнє аудіо. Він сидить перед двома комп’ютерами. З 12 динаміків, розташованих навколо, доноситься поп-музика. Усе як зазвичай, подумає слухач. Але ось Сладецек клацає мишею і пересуває значок музики з положення «зліва вгорі» в положення «справа внизу». Раптово голос співачки починає звучати прямо за спиною. А ще слухачі можуть навіть опинитися поруч з нею.

Ця звукова технологія заснована на синтезі хвильових полів. Вона була розроблена в 1980-х роках у Делфті (Нідерланди). При її використанні комп’ютер забезпечує окремим аудіосигналом кожен динамік у приміщенні, створюючи таким чином хвильові фронти, які відповідають природним джерелам звуку, голосу або музичного інструменту.

«Звук ідеально перемішаний у кімнаті, і зараз нам потрібно набагато менше динаміків, ніж раніше», – пояснює Сладецек. Раніше він потребував 81 підсилювач для об’ємного звучання, і ці чорні ящики досі висять на стінах. Але тепер вони можуть просто стати частиною дизайну інтер’єру.