Вівторок, 23 Липня, 2024

Скоро відбудуться перші у світі перегони наноавтомобілів

За місяць, 28 квітня, у французькому місті Тулуза відбудуться найбільш незвичайні гонки. Вони відрізнятимуться від будь-яких інших перегонів, адже гонщиками будуть справжні вчені, штурвалом – тунельний скануючий мікроскоп, а глядачі не зможуть побачити учасників на власні очі. Це буде перша міжнародна гонка наномашин, у якій візьмуть участь команди з Австрії, Німеччині, Франції, Швейцарії, Японії та США.

Молекулярними машинами називають конструкції з молекул, здатні виконувати найпростіші механічні операції під контролем людини. Управляють такими системами зазвичай через електричний струм, світло або тепло. Наприклад, для майбутніх перегонів використовуватимуть молекули, які переміщуються під дією електричного струму.

Кожна з команд отримає по окремому сектору для своєї машини, а управління здійснюватиметься за допомогою скануючого тунельного мікроскопа. Переміщення наномашин по поверхні відбуватиметься завдяки енергії електронів, які переносяться на молекулу з вістря голки під напругою. Впливати на молекули механічним способом конкурс забороняє. Переможцем стане команда, яка подолає максимальну відстань на золотій пластинці.

Гоночна траса буде такої конфігурації: пряма довжиною 20 нанометрів, потім 45-градусний поворот, пряма довжиною 50 нанометрів, знову 45-градусний поворот і фінішна пряма довжиною 20 нанометрів. Тривалість змагань – 38 годин. При наноаваріі молекулярну машину можна замінити, але голку скануючого тунельного мікроскопа міняти заборонено.

Конструкції наномашин у різних команд відрізняються. Наприклад, французи розробили плоский подовжений болід з чотирма «колесами». Швейцарська команда зробила транспортний засіб «на повітряній подушці». А німці спорудили цілий наномеханізм із чотирьох молекул з водневими зв’язками.

 

Перегони відбудуться в лабораторії Центру розробки матеріалів і структурних досліджень CNRS. Стежити за змаганнями молекулярних машин можна буде на сайті CNRS або на офіційному каналі в Youtube. Гонки стартують 28 квітня рівно о 12 годині дня.

 

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися