Соцмережі розчиняють науку та перетворюють її на «клікбейт»

Наукові новини дуже складно передавати звичайним людям

Сьогодні соцмережі є головним джерелом інформації у світі – майже 28% користувачів отримують свіжі відомості саме звідти, а 23% дізнаються там «гарячі» новини раніше, ніж ті з’являться в офіційних каналах. Це потужні інструменти, які, на відміну від традиційних медіа, не мають проміжної ланки – редакторів та журналістів. Що породжує одну з головних проблем соцмереж – фейкові новини. І дуже часто такими неправдивими матеріалами є публікації про різноманітні наукові відкриття та факти, в яких головне завдання – не донести правду, а розчинити справжню науку до рівня «клікбейту» – гучного заголовка, на який «клюне» читач.

Наукові новини дуже складно передавати звичайним людям. Труднощі відчувають навіть традиційні ЗМІ, які часто не повністю передають усі особливості наукового дослідження, неправильно тлумачать його результати та акцентують увагу не на тому, про що розповідають вчені.

Потрапляючи в соцмережі, ці вже спотворені публікації починають ще більше деформуватися, втрачаючи важливі факти на користь кричущого заголовка та утримання уваги читачів.

Розчинення науки в «клікбейтних» постах соцмереж не є просто прикрою ознакою сучасності. Це явище несе безпосередню загрозу кожному. Учені лабораторії Emerging Media Studies Університету Бостона дослідили, як соціальні медіа спотворюють інформацію про стійкість мікробів до антимікробних засобів. Виявилося, що користувачі соцмереж отримували з цих медіа таку інформацію, яка призводила до неправильного використання антибіотиків. Останнє веде до зростання стійкості мікробів – це актуальна проблема, а від таких супербактерій уже гинуть люди.

Дослідження показує, що головним критерієм віри в написаний пост є його автор. Читачі швидше сприймуть його як правдивий, якщо вони отримають його від друзів чи близьких членів родини.

Ще однією проблемою постів у соцмережах є надмірне спрощення задля більшої привабливості посту. При цьому правдиві факти та історії про наукове дослідження зводять до такого стану, що пост втрачає правдивість. З подібними публікаціями зустрічався кожен: «червоне вино дорівнює годині в спортзалі», «поїдання шоколаду дозволяє скидати вагу» тощо.

Ще одним загрозливим фактором розчинення науки в «клікбейтних» постах є відсутність ввічливості. Причому написані на мобільних гаджетах коментарі несуть більше грубості, ніж відправлені з інших девайсів. Неприємний тренд, зважаючи, що інтернет стає дедалі більш мобільним, а ПК перетворюється на нішевий інструмент.

Відсутність ввічливості призводить до поляризації думок, особливо в галузі усвідомлення ризиків тих чи інших наукових відкриттів. Також це спонукає деяких користувачів мовчати, щоб не вплутуватися в брудні віртуальні суперечки.

Разом усі перераховані фактори виявляється дуже складно побороти, навіть якщо вчені безпосередньо та активно беруть участь в обговоренні в соцмережах.

За матеріалами: The Next Web

4 КОМЕНТАРІ

 1. Закони механіки Ньютона, та закон всесвітнього тяжіння недоказує мі, але інтуїтивно відкриті і правильні при малих швидкостях руху. Дмитро Іванович Менделєєв періодичну таблицю записав починаючи з ефіру (Ньютоній), але згодом інші… при публікаціях упустили ефір. В теорії відносності Ейнштейна, взято за основу, гранична межа швидкості матеріальних тіл, та передача інформації не більше швидкості світла приблизно 300 тис. км/сек. При цьому навмисно відкинуто ефір Всесвіту, чим заведено фізичну науку в глухий кут, а цивілізацію на грань самознищення. Виникли проблеми, так придумали «Великий вибух», гравітони, просторово-часові- континіуми, темну матерію, темну рідку енергію, і т.д. і т.п.
  Всесвіт різноманітний. У Всесвіті єдиний закон-це закон збереження Всесвіту. Всесвіт створений, і управляється за допомогою математики, геометрії, і музики через ефір- енергетично- матеріально-хронологічно- інформаційну субстанцію, носія законів розвитку і збереження Всесвіту запрограмований відношенням квантових чисел (1,2,14,137), формулами фігур, числом П, чіж забезпечується народження матерії, процес взаємодії ефіру з атомом, як безперервний процес еволюції атома, молекули, і в кінцевому підсумку, еволюції хімічних елементів (речовин) і як джерело енергії для існування і життєдіяльності атома , Розвиток (обертання), існування і загибель галактик, народження, обертання, і існування і загибель Сонця (зірок), обертання планет навколо Сонця. Академії наук всі інші думки називають лженаукою. Добре, що є інтернет де можливо викласти свої думки, свої праці. Нехай офіційні академії наук організовують , та викликають нас на наукові конференції, і там буде вирішуватися спір наук. У них є гроші від сплати нами податків, у нас таких грошей, і можливостей нема.
  У Збірнику наукових матеріалів ХXV Міжнародної інтернет-конференції «Наукові ПІДСУМКИ 2018 РОКУ» 17 грудня 2018 опубліковано мої перші наукові статті: «Азбука ефіру – енергетично матеріально-хронологічно інформаційної субстанції, носія законів розвитку і збереження Всесвіту», моя робота разом з книгою А. А. Селіна. “Космічна середу з позицій нової фізики ефіру.» [Дніпро ТОВ «Моноліт» в 2007 р ..] Дає розуміння Всесвіту, як змінити енергетику планети, раз і назавжди зруйнувати фундамент монополії, і влади олігархів на енергетичну залежність від нафти, газу, урану , вугілля.
  “Тільки зі смертю догми починається наука” Галілео Галілей.
  Чекаю на належну критику фахівців. Прошу розповсюдити.
  Член-кореспондент Української академії наук, пенсіонер,
  з стародавнього роду дворян княжого походження (сайт: ROD NICEWICZ)
  Жовновський В.Т.

 2. Василб, вже не вперше ви кидаєтеся гучними коментами, а просте посилання на свої статті скинути не можете. Немає Вам за це довіри

 3. Василю, вже не вперше ви кидаєтеся гучними коментами, а просте посилання на свої статті скинути не можете. Немає Вам за це довіри

 4. Андрію, пояснюю гугл для чайників. Виділіть “Збірнику наукових матеріалів ХXV Міжнародної інтернет-конференції”, далі копіювати, потім поміщаєте в строку пошуковика, натиск Ентер. Далі самі, якщо матеріали не відкриті, там є контакти, телефон, електронна адреса. Можете з”ясувати. Відносно книги О.О. Селіна такий же пошук в гугл. Чи Ви мабуть думаєте, що я Вам чимось зобов”язаний.
  “Я не ставлю своей целью навязать другим свое видение мира, я только честно хочу рассказать о познанном.”

Comments are closed.