Чому Японія стане готівковим островом у безготівковому світі

Майже 80% усіх фінансових операцій виконуються за фізичні гроші.

Безготівкова економіка стає більш крихкою і перетворює простих людей на мішені, але вже сьогодні все менше людей хочуть тримати в руках фізичні гроші, воліючи розплачуватися картками та смартфонами. У Китаї електронні платежі стали настільки популярними, що влада змушена лякати торговців штрафами за відмову приймати готівку. Серед цього швидкісного руху в безготівковий світ контрастом виділяється Японія з її традиціями.

У той час як країни світу звітують про швидке збільшення безготівкових платежів, у Японії протилежна ситуація. Майже 80% усіх фінансових операцій виконуються за фізичні гроші.

Однією з причин, вважають експерти, є місцеві традиції поваги до реальних грошей, які глибоко укорінилися в суспільстві. Наприклад, у Японії є традиція під назвою «отошідама», за якою діти у новорічну ніч отримують невеликі суми грошей в красивих конвертах, які називаються «почі букуро».

«Ми з нетерпінням очікували цих конвертів», – говорить дослідник з Міжнародного Університету Японії Міхоко Саюрай. За її словами, фізичні гроші відчуваються надійнішими та безпечнішими. Для різноманітних святкових церемоній японці регулярно обмінюють у банках свої старі купюри на нові, які ще жодного разу не згинали.

Однією з переваг безготівкової економіки є пришвидшення операцій: влада завжди знає, де та скільки, торговцям не потрібно проводити інкасацію кас тощо. Однак у Японії вже давно вирішили ці готівкові проблеми на свій лад. «Ми довіряємо нашим продавцям, коли вони дають решту, – говорить Саюрай. – Набагато швидше оплатити готівкою, ніж очікувати проходження карткової транзакції».

Японці сьогодні симпатизують невеликим підприємцям, які опираються сучасним безготівковим технологіям. Вони знають, що за обробку безготівкових платежів торгові точки платять 3% картковим мережам. «Ми піклуємося про власників магазинів, – говорить професор Міжнародного Університету Японії Соічіро Такагі. – Тому ми краще оплачуватимемо готівкою».

Хоча японці люблять готівку, у них також є популярні безготівкові системи оплати. Це припейдні картки PASMO чи Suica IC, які приймають у багатьох магазинах та видах транспорту. Вони популярні через те, що не прив’язані до якогось банку та незалежні. Користувач такої картки не ризикує потрапити у борг через те, що банку, який володіє його карткою, забракло грошей, і він без попередження змінив умови обслуговування. Для поповнення таких передплачених карток, як PASMO чи Suica IC, використовується саме готівка.

Безготівковою Японія буде залишатися недовго: попри традиції, японська влада штовхає країну до безготівкового майбутнього. Для цього чиновники хочуть скористатися найбільш ефективним методом – фінансовим. Для стимуляції відмови від готівки розмірковують над поверненням 2-5% вартості від придбаних безготівковим способом товарів та послуг для малого та середнього бізнесу.

За матеріалами: Wired