Четвер, 18 Квітня, 2024

Спам-боти захоплюють владу в соцмережах

Іноді речі перевищують усі сподівання своїх творців та досягають нечуваних успіхів супроти прогнозів. Одна з таких історій сталася з програмою-ботом, яку створили італійські вчені. Її створили для експерименту в місцевій соцмережі, а вона стала другим за популярністю її користувачем.

Авторами спам-боту є Лука Аєлло та його друзі з Університету Турина. Вони захотіли ретельніше дослідити місцеву соцмережу aNobii.com, у якій люди обмінювались думками та інформацією про улюблені книги. Окрім цього, користувачі могли встановлювати один з одним соціальні контакти.

Щоб уявити структуру цієї соцмережі, Аєлло створив автоматизованого бота, який починав її вивчати з чийогось профілю, а потім просувався по його соціальних зв’язках. Там він вивчав уже знайомих цих друзів і так далі. Це майже як павучок повзає по кожній нитці павутини і так складає її мапу. При цьому для того, щоб отримати доступ до чужих акаунтів, науковцям довелося створити пустий профіль на ім’я lajello.

Команда запустила свого бота у вересні 2009 року, і кожні 15 днів вони отримували повну мапу мережі – настільки вона була нечисленною. Потім у липні 2010 року aNobii.com змінила правила, і кожен користувач міг бачити, хто відвідував його сторінку. «Наш робот залишав свій слід у всіх профілях приблизно двічі на місяць», – каже Аєлло.

Несподівано люди почали відповідати на візити бота, що дало вченим нову ідею. «Така неочікувана реакція, яку робот викликав своєю роботою, – кажуть вони, – наштовхнула нас на соціальний експеримент у двох частинах. Він мав відповісти на питання, чи може особа без довіри досягнути великої популярності та впливу».

Початок кар’єри

Аєлло з колегами були дуже обережними, оскільки вони не хотіли, щоб хтось проявляв якусь активність з їхньою програмою. Вони хотіли лише, щоб люди заходили на сторінку бота у відповідь на його візити. Ідея була ізолювати мінімальну соціальну активність та подивитись, наскільки така поведінка виявляється ефективною у справі набуття популярності.

Учені почали записувати реакцію людей на візити lajello, разом з кількістю відправлених його повідомлень, їхнім змістом та інформацією про те, як вони змінювалися з часом.

Графік зростання популярності lajello з часом

Результати виявилися несподіваними: кожного разу, як бот починав чергове коло обходу користувачів соцмережі, він давав старт хвилі коментарів на своїй публічній сторінці. А коли він закінчував проходити профілі в соціальній мережі, люди швидко припиняли йому відповідати.

Така ситуація повторювалась знову і знову, і тому вже в грудні 2011 року lajello став один з найпопулярніших користувачів у соцмережі. Його профіль відвідали понад 66 тис. осіб, а 1200 осіб написали йому 2435 повідомлень. Створену італійськими вченими програму за популярністю зміг випередити лише відомий місцевий письменник.

«Наш експеримент чітко показує, що популярність у соцмережах можна отримати просто завдяки постійному відвідуванню профілів інших користувачів, – каже Аєлло. – Ми показали, що дуже простий спам-бот може привернути до себе великий інтерес навіть без симуляції будь-яких елементів типової людської поведінки».

Час використати владу

Коли бот посів друге місце у рейтингу соцмережі, учені пішли далі, оскільки вони хотіли з’ясувати, наскільки отримана популярність впливає на інших. Аєлло з колегами навчили програму розсилати рекомендації щодо того, кому з ким варто «дружити» у соціальній мережі.

Спам-бот давав поради у двох режимах: це або випадковий вибір, або ретельно підібрані за власним алгоритмом кандидати. Цю інформацію він потім повідомляв тим, хто поставив лайк в профілі lajello, а також випадковим користувачам соцмережі.

Результати знову виявились несподіваними. «Серед 361 користувача, які за 36 після рекомендацій від lajello «подружилися» хоча б з кимось, 52% людей слідували порадам бота, – зазначають дослідники. Причому рекомендації lajello для знайомих були ефективнішими, ніж для тих, з ким ця програма ще не товаришувала у соцмережі. – Іншими словами, lajello має більший вплив на тих, хто про нього знає».

Кінець кар’єри

Доктор комп’ютерних наук та творець спам-бота lajello Лука Аєлло

Експеримент Аєлло завершився раптово через адміністрацію aNobii.com, яка заблокувала акаунт lajello. Причиною стала активна дискусія інших учасників цієї соцмережі щодо того, хто ховається за цим профілем – людина чи програма.

Учені кажуть, що вони виконали всі поставлені завдання та довели, як легко сучасні автоматизовані засоби можуть стати впливовою силою в соціальних мережах. Боти можуть легко здобути популярність за допомогою регулярного відвідування сторінок інших користувачів, а потім їх можна використовувати для маніпуляції вподобаннями людей.

Учені наголошують, що створений ними спам-бот був однією з найпростіших програм, проте він зміг посісти друге місце в рейтингу. Якщо б на місці lajello була значно «розумніша» програма, невідомо, що вона могла б зробити та як вплинути на думки звичайних користувачів соціальних мереж.

За матеріалами: Technology Review

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися