Старі мобільники знизили смертність малюків

Танзанія немовля телефон

Старі мобільні телефони – це не лише електронне сміття, а й інструмент, який допомагає немовлятам та їхнім матерям вижити. Завдяки таким гаджетам у селищах Руанди, де практично не надається медична допомога, смертність дітей та жінок знизилась майже на третину.

Проект працює на основі бази даних RapidSMS, яку створили за підтримки ЮНІСЕФ у 2009 році в рамках міжнародної програми спостереження вагітних жінок і дітей у віці до двох років. Вона мала на меті спростити збір відомостей про пацієнтів і підвищити ефективність медичного обслуговування.

Як працює система

Учасниками проекту RapidSMS є 45 тисяч добровольців. Їх обрали громади Руанди, вони пройшли базову підготовку для роботи, і в багатьох з них робочим інструментом є старий кнопковий телефон. Ці гаджети цілком підходять, адже головний обов’язок добровольців – заносити дані до бази даних RapidSMS, відправляючи SMS. Ці повідомлення містять прості коди: наприклад, «НП» означає, що проблем немає, «ПРЕ» – вагітність підтверджена. Залежно від цього система автоматично призначає дату наступного візиту і розсилає вагітним нагадування напередодні.

«Ми можемо легко відстежувати як випадки вагітності високого ризику, так і жінок, що мали досвід повторного викидня або гінекологічних операцій, – заявив глава центру в Мурамбі Франсуа Хакізімана. – При виникненні проблем у нас є можливість зв’язатися з матір’ю і наполягти на зверненні до найближчого медичного закладу».

Які результати

Учасники проекту кажуть, що SMS спростили збір інформації про пацієнтів і підвищили ефективність медичного обслуговування. Смертність серед матерів скоротилася з 411 до 290 на 100 тис. новонароджених. Коефіцієнт дитячої смертності (кількість померлих на тисячу народжених) у період з 2009 по 2015 роки знизився із 47 до 31. При цьому середнє значення цього коефіцієнта на планеті 31,7.

За матеріалами: News18