Супутникове відео стало «свіжим ковтком» інтернету

Супутникові фільми дозволили іранцям отримати доступ до інтернету. Влада цієї країни проводить дуже жорстку інтернет-цензуру, але заблокувати супутниковий канал не в змозі. Цей спосіб придумали активісти з проекту Net Freedom Pioneers.

В Ірані заблоковано YouTube, Facebook, Twitter, Google+ та багато інших популярних інформаційних сайтів, соціальних мереж, спортивних сайтів, новинних ресурсів, інтернет-магазинів тощо. Експерти підрахували, що з 500 найпопулярніших сайтів інтернету в Ірані заблоковано майже 50%. Держава контролює зовнішні канали зв’язку і намагається фільтрувати трафік Tor, Psiphon, VPN та інших сервісів для обходу цензури. Обрізаються також з’єднання HTTPS.

Активісти з проекту Net Freedom Pioneers запропонували спосіб обходу державної цензури. Для пересилання заборонених файлів на комп’ютери користувачів вони відкрили канал супутникового телебачення і розробили програму Toosheh. Ця утиліта конвертує файли у формат .ts і пересилає відео у форматі MPEG.

Toosheh працює з березня 2016 року, й іранська влада вже заблокувала офіційний сайт програми. Але заблокувати супутниковий канал, який транслюється супутником Yahsat, вони не можуть. Користувачам потрібно тільки завантажити і встановити програмне забезпечення Toosheh.

Для отримання свіжих файлів досить вставити флешку в супутниковий приймач і натиснути кнопку «Запис». Трансляція повторюється циклічно щогодини, так що почати запис можна в будь-який момент часу. За годину записується близько 1 гігабайта. Після цього флешку треба вставити в персональний комп’ютер, де програма Toosheh конвертує записане відео і створює папку зі свіжими файлами з інтернету.

Замовити з інтернету довільний файл за такою схемою не вдасться. Підбором матеріалів для трансляції займаються п’ятеро іранських емігрантів. Це іранська музика, інформаційні зведення у форматі PDF, програмне забезпечення для обходу державної цензури на кшталт Tor, Latern, освітні курси з вивчення англійської мови тощо.

Супутникові тарілки в Ірані встановлені повсюдно, навіть у далеких маленьких селах. Вони є у 70% населення, тому експерти кажуть, що нова ідея досить перспективна.

За матеріалами: Wired