Неділя, 19 Травня, 2024

Технологічна антиутопія Китаю забанила сина мільярдера

Китай є гарним прикладом антиутопічного майбутнього, в яке людство заведуть політики та технології. Від нього не вдасться сховатися навіть мільярдерам. Нещодавно в цій країні забанили Ванга Сіконга – сина мільярдера та директора холдингу Wanda Group Ванга Цянліня.

Сіконгу, вік якого 31 рік, китайська система соціального кредиту заборонила традиційні заняття багатіїв: мандрівки першим класом, купівлю нерухомості, зупинки в дорогих готелях, поїздки у відпустку, гру в гольф, візити до нічних клубів.

Приводом до потрапляння в список неблагонадійних у системі соціального кредиту став борг компанії Shanghai Panda Entertainment Co, яка належить Сіконгу. Чоловік має персональний борг у 151 млн юанів ($21,6 млн). Це невеликі гроші для сім’ї мільярдера – статок його батька оцінюють у $12,5 млрд.

У Китаї вже роками працює та продовжує розбудовуватися система шпигування та оцінки всіх 1,4 млрд громадян. Їм призначають бали соціального кредиту, які можна втрачати за неправильну поведінку та заробляти за правильну. Правильність визначає система, але як саме – залишається таємницею. Люди, які потрапляють у список неблагонадійних, втрачають можливості користуватися деякими благами цивілізації. Список обмежень визначає система. Наприклад, втратити свої бали соціального кредиту китайці можуть за перехід дороги на червоне світло чи вигулювання собаки без прибирання за ним.

Щоб цілодобово контролювати населення Китаю, влада розбудувала мережу камер відеоспостереження. Уже сьогодні вона охоплює близько 626 млн камер. Штучний інтелект аналізує людей на відео та їхні дії.

Повномасштабний запуск системи соціального кредиту призначений на 2020 рік. Але навіть торік вона покарала мільйони людей з низьким рейтингом, заблокувавши їм можливість купувати квитки на швидкісні потяги та літаки. Одна з них – відома актриса та королева краси Мішель Є Сюан, якій заборонили виїздити з Китаю, оскільки вона не вибачилася перед своїм колишнім чоловіком за те, що говорила неправду про нього.

Загалом лише в липні 2019 система соціального кредиту не дала здійснити 2,56 млн польотів на літаках та 90 000 поїздок потягом.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися