«Темний день» інтернету: Європа прийняла сумнозвісний закон про копірайт

Планувалося, що технофірми запровадять фільтри для контенту, користувачі звикнуть до нових жорстких правил, а правовласники зможуть отримувати більше грошей

Попри широкомасштабні протести як в онлайні, так і в офлайні, європейські парламентарі виявилися прихильниками правовласників і затвердили новий закон про копірайт. За цією директивою правовласники, а разом з ними й ІТ-гіганти, отримують значно більше можливостей з руйнування вільного обміну інформацією. Експерти вже назвали цю дату «темним днем» інтернету.

За новий закон проголосувало 348 євродепутатів, 274 було проти і ще 36 – утрималися. Це перше суттєве оновлення законів про копірайт у Європі з 2001 року.

Нові правила надають можливість новинним агентствам та митцям протистояти таким ІТ-гігантам, як Facebook та Google. Саме тому палкими прихильниками цього закону були відомі музиканти, серед яких Леді Гага та Пола Маккартні. Вони сподівалися, що за новим законом зможуть заробити більше грошей, але, прогнозують експерти, ІТ-гіганти можуть просто припинити вільне розповсюдження інформації, щоб не виплачувати роялті за неї.

Особливу суперечку викликають два пункти закону. Стаття 11, відома як «податок на посилання», вимагає від веб-компаній отримувати дозвіл на публікацію посилань на новини. Сьогодні агрегатори, такі як Google News, вільно збирають опублікований на новинних сайтах контент. Стаття 13 вимагає від ІТ-компаній отримувати ліцензії на контент перед його публікацією.

Планувалося, що технофірми запровадять фільтри для контенту, користувачі звикнуть до нових жорстких правил, а правовласники зможуть отримувати більше грошей. Однак критики вже говорять, що законопроект призведе до зворотного. Замість оплати ліцензій компанії, наприклад, Google, просто перестануть показувати відповідний контент. Уже був випадок, коли в Іспанії хотіли змусити пошукового гіганта платити за новини, і той вимкнув свій сервіс для цього регіону. Невеликі платформи, кажуть експерти, взагалі не мають шансу дотриматися нового закону, оскільки фільтри контенту їм не по кишені.

Депутат німецького парламенту Юлія Реда, яка є одним із найбільших критиків нового закону, опублікувала у своєму твіттері: «Це темний день для свободи в інтернеті».

Засновник Wikipedia Джиммі Уельс сказав схоже: «Програли велику битву сьогодні. Вільний та відкритий інтернет швидко передають в руки корпораціям за рахунок простих людей. Це не про допомогу митцям, це про посилення монополій».

У наступні два роки країни Євросоюзу мають кожна окремо ратифікувати новий закон, і експерти висловлюють слабку надію, що вони цього не зроблять. Однак представник правозахисної організації Electronic Frontier Foundation Корі Докторов каже, що ситуація складна. «Проблема в тому, що сервіси з масштабом усього Євросоюзу повинні будуть показувати свої сайти залежно від країни перебування користувача, – каже експерт. – Можна вважати, що сайти зупиняться на найбільш суворому та обмеженому варіанті для всіх країн».