Неділя, 26 Травня, 2024

У Китаї створено камеру, що відключає гравітацію – у ній симулюють умови Місяця

Нова установка дозволить китайським астронавтам краще адаптуватися до умов Місяця, а саме – зменшеній гравітації. Китай побудував дослідницький центр, що імітує умови низької гравітації на Місяці. Це спеціальна камера, яка зменшує вплив земної гравітації за допомогою магнітів.

Очікується, що симулятор, розташований у східному місті Сюйчжоу, провінція Цзянсу, буде офіційно запущений в найближчі місяці. Провідний вчений Лі Жуйлінь з китайського гірничо-технологічного університету сказав, що це “перша в своєму роді” така установка і вона виведе місячне моделювання на абсолютно новий рівень.

Симулятор може змусити гравітацію “зникнути”, сказав Лі в інтерв’ю. Сьогодні такого ж ефекту на Землі можна досягнути лише короткочасно за допомогою літака або високої десантної вежі. Лі сказав, що у їхньому симуляторі ефект мікрогравітації може тривати так довго, як хочеться.

В основі установки знаходиться вакуумна камера. В ній розмістили мініатюрну копію Місяця діаметром 60 см. Штучний місячний ландшафт складається з каменів і пилу, які такі ж легкі, як і на Місяці, де гравітація приблизно на одну шосту слабше Земної.

Зменшення ваги досягається впливом магнітного поля. Коли поле досить сильне, воно може намагнічувати і піднімати предмети проти гравітаційної сили  – від живої жаби до каштана.

“Для деяких експериментів, таких як випробування на удар, потрібно всього кілька секунд, – сказав Лі, – Але інші, такі як тестування на повзучість, можуть зайняти кілька днів”.

Лі сказав, що ідея виникла в результаті експериментів Фізика Андре Гейма, що народився в Росії, з левітації жаби за допомогою магніту, за які він отримав Ігнобелівську премію в 2000 році (це жартівлива премія, що видається за дивні, кумедні та безглузді дослідження). Гейм також отримав Нобелівську премію з фізики в 2010 році за свою роботу над графеном.

Гейм сказав газеті South China Morning Post, що він радий, що його чисто освітні експерименти з діамагнітної левітації привели до застосування в дослідженні космосу.

“Магнітна левітація, звичайно, не те ж саме, що антигравітація, але існує безліч ситуацій, коли імітація мікрогравітації за допомогою магнітних полів може виявитися безцінною для того, щоб очікувати несподіваного в космічних дослідженнях”, – сказав він.

Зменшений симулятор місячних умов уже показав, що опір буріння на Місяці може бути набагато вище, ніж передбачалося теоретичними моделями. За словами Лі, симулятор Місяця також може бути використаний для перевірки того, чи можна використовувати нові технології, такі як 3D-друк, для будівництва споруд на поверхні Місяця. Це могло б допомогти оцінити, чи можна там побудувати постійне поселення, включаючи такі питання, як те, наскільки добре поверхня вловлює тепло.

Китай прагне взяти на себе провідну роль у новій Міжнародній космічній гонці зі Сполученими Штатами. Це включає в себе його програму дослідження Місяця, названу на честь міфічної богині Місяця Чан’е, чиї недавні місії включають посадку марсохода на далекій стороні Місяця в 2019 році, а в 2020 році вперше за 44 роки доставили зразки гірських порід на Землю.

Далі Китай хоче висадити астронавтів на Місяць до 2030 року і створити спільну місячну дослідницьку базу з Росією. Китайська космічна влада заявила минулого місяця, що будівництво дослідницької станції може початися вже в 2027 році – на кілька років раніше запланованого терміну – на тлі побоювань з приводу кроків США щодо встановлення правил майбутньої місячної діяльності. Наса також планує відправити астронавтів назад на Місяць до 2024 року в рамках своєї програми “Артеміда”.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися