У Європі постановили: автомобіль ваш, але його дані – не ваші

Машини, особливо самокеровані, генерують в автоматичному режимі гігабайти даних щодня, і документ пропонував вважати таку інформацією не належною до креативної. Завдяки цьому подібні відомості вийшли би з-під впливу закону про захист копірайту.

Єврочиновники відхилили документ, який забороняв будь-кому присвоїти дані від автомобілів. Вони постановили, що дані від сучасних систем у машинах належать виробникові.

Машини, особливо самокеровані, генерують в автоматичному режимі гігабайти даних щодня, і документ пропонував вважати таку інформацією не належною до креативної. Завдяки цьому подібні відомості вийшли би з-під впливу закону про захист копірайту.

Однак члени партії European Peoples’ Party (вони також просувають суперечливий закон про копірайт) не голосували за закон про копірайт для автоматично згенерованої автівками інформації. Відсутність копірайту на такі дані дозволила би більш вільно оцінювати безпеку машин, налаштовувати їхню ефективність, перевіряти відповідність фактичних результатів до заяв автовиробників. Відхиливши цей документ, політики дали автовиробникам можливість блокувати доступ до телеметрії автомобілів, посилаючись на те, що ця інформація належить їм.

В індустрії вже є приклади негативних наслідків від обмеження доступу до телеметрії. Виробник тракторів John Deere збирає дані від цих машин – інформацію про ґрунт, координати, споживану потужність тощо. Це дозволяє побудувати точну карту поля, однак ця інформація заблокована механізмом DRM для захисту копірайту. Навіть сам фермер, який на своєму полі має обмежений доступ до цієї інформації, може його отримати через фірмовий додаток за умови купівлі насіння від компанії Monsanto.

У жовтні 2016 року John Deere змусила фермерів підписати угоду, яка забороняє будь-який ремонт чи модифікацію обладнання. Ця угода також забороняє фермерам судитися з John Deere через втрачений врожай, прибуток, обладнання, здоров’я тощо, якщо причиною стала робота або збій у програмному забезпеченні. Ця ліцензійна угода розповсюджується на кожного, хто заводить трактор John Deere з вбудованим програмним забезпеченням. Американські фермери знайшли вихід: вони знімають блокування, «заливаючи» в мізки своїх тракторів зламану прошивку від умільців зі східної Європи.

Виробники легкових автівок також усіляко блокують доступ до інформації, ускладнюючи ремонт та намагаючись заблокувати роботу незалежних сервісних центрів.

Дані від мільйонів автівок на дорогах є не лише джерелом інформації для підвищення безпеки, борців за права споживачів, дослідників тощо. Це джерело доходу для автовиробників, які можуть продавати її корпораціям: страховикам, маркетологам тощо.