Неділя, 14 Липня, 2024

Чому американські фермери «заливають» у свої трактори українську прошивку

Не секрет, що закритий доступ до сервісних інструкцій та обладнання приносить виробникам значні доходи. У випадку відносно дешевих смартфонів та планшетів можна відмовитися від дорогого офіційного ремонту та купити новий девайс. Але ситуація зовсім інша, коли виробники забороняють ремонтувати дорогі інструменти виробництва. У таку ситуацію потрапили власники тракторів марки John Deere. Ця компанія відома своїми заборонами та перепонами в самостійному ремонті. Американські фермери знайшли вихід – вони знімають блокування, «заливаючи» в мізки своїх тракторів зламану прошивку від умільців зі східної Європи.

«Коли починається робота в полі, і трактор ламається, найчастіше в нас немає часу чекати офіційного представника, який займеться ремонтом, – говорить фермер з Небраски Денні Клут. – Більшість нового обладнання для ремонту вимагає лише завантаження апдейту».

У жовтні минулого року John Deere змусила фермерів підписати угоду, яка забороняє будь-який ремонт чи модифікацію обладнання. Ця угода також забороняє фермерам судитися з John Deere через втрачений врожай, прибуток, обладнання, здоров’я тощо, якщо причиною стала робота або збій у програмному забезпеченні. Ця ліцензійна угода розповсюджується на кожного, хто заводить трактор John Deere з вбудованим програмним забезпеченням.

«Якщо фермер купив трактор, він повинен мати можливість робити з машиною все, що йому захочеться, – говорить фермер Кевін Кенні. – Якщо треба замінити коробку передач у незалежного механіка – це можна зробити. Але трактор не виїде за ворота майстерні. John Deere вимагає $230 та $130 на годину за приїзд техніка, який вийме комп’ютер та по USB дозволить використання заміненої частини. Ось чому місцеві техніки «заливають» у трактори зламану українську прошивку John Deere, яку вони купили на чорному ринку».

Фермери намагаються в суді відмінити ліцензійну угоду, яку нав’язала їм John Deere. Але компанія опирається такому розвитку подій.

Оскільки будь-який, навіть найменший, ремонт трактора потребує поїздки до офіційного дилера, який може бути за сотні кілометрів, або його виклика на місце, фермери змушені порушувати закон. На закритих форумах вони купують зламані умільцями прошивки. Переважно цим займаються комп’ютерні майстри з Польщі та України.

«Якщо ситуація покращиться, такі компанії, як John Deere, повинні будуть зробити своє програмне забезпечення доступним, – говорить комп’ютерний умілець під ніком Decryptor Tuning. – Вони повинні перестати блокувати модулі. Вони це роблять, щоб змусити нас користуватися їхніми послугами. Вони мають 100% монополію».

Залишається питання, що буде в майбутньому при подібній монополії виробників на обслуговування техніки. «Що буде через 20 років, коли вийде новий трактор, і John Deere відмовиться ремонтувати нинішні моделі? – задаються питанням фермери. – Ми будемо змушені викинути трактор на смітник?»

За матеріалами: motherboard

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися