Український конфлікт: поле битви – кіберпростір

За телевізійними сюжетами про бої та переміщення військових колон на сході України криється ще один прихований театр військових дій. Замість автоматів у ньому використовують комп’ютери, з якими наносяться віртуальні удари: офіційні документи та приватна комунікація стає публічною, веб-сайти «лягають», а веб-камери та білборди підкорюються новим господарям. У цій прихованій кібервійні беруть участь декілька груп комп’ютерних хакерів.

Офіційно солдат у кіберарміях не існує, але в конфлікті на сході України стали найбільш відомими три групи: Українські Кібер Війська, КіберБеркут та Anonymous International. Усі три говорять про себе як про незалежних активістів, які працюють окремо від оплачуваних владою груп.

Українські Кібер Війська

Найпомітнішими проукраїнськими хакерами є Українські Кібер Війська, які очолює київський програміст Євген Докукін. Із нещодавніх своїх досягнень він називає злам серверів двох російських міністерств та поштової служби поліції Ростовської області – вона знаходиться на кордоні з Україною.

«Я віддав всю інформацію українській службі безпеки, – написав він у своєму зверненні на Facebook. – Однак вони досі не можуть її проаналізувати, тому робіть це самостійно». Ці відомості угрупування виклало на файлообмінному ресурсі ex.ua.

Отриману інформацію взялися дослідити волонтери активістської групи Inform Napalm, які проаналізували понад 35 гігабайтів даних. У них вони знайшли офіційні звіти, які підтверджують евакуацію російських службовців до Росії через поранення на території України.

Улюбленою зброєю Українських Кібер Військ є техніка DDoS – одна з найбільш перевірених та надійних в цифрових конфліктах. З нею атаковані сервери закидають мільярдами запитів на хвилину, через що вони перестають справлятися з таким навантаженням та стають недоступними для користувачів.

«Атаки DDoS є артилерією Українських Кібер Військ», – розповів Докукін в інтерв’ю BBC. З такою технікою вони змогли заблокувати десятки веб-сайтів, які належали сепаратистам.

Окрім ускладнення пропаганди, активісти цього угруповання також порушують фінансові потоки сепаратистам. Вони атакують їхні акаунти електронних платіжних систем PayPal та WebMoney.

Українські Кібер Війська також допомагають відстежувати переміщення противників українських військових за допомогою розміщених на вулицях веб-камер. Деякі ЗМІ навіть стверджують, що українські військові використовували цю інформацію від хакерів для наведення артилерії на цілі. Офіційно ж чиновники це заперечують та кажуть, що використовують дані лише з довірених джерел.

А з нещодавніх акцій можна відзначити захоплення мережевих принтерів на сході України та в Криму. Активісти Українських Кібер Військ змусили їх друкувати проукраїнські листівки та образи проти російського президента.

КіберБеркут

На іншій стороні конфлікту працює КіберБеркут – налаштована проти Заходу група, яка називається на честь міліцейського підрозділу Беркут, який діяв проти мітингувальників під час подій рік тому. Своїми цілями активісти цієї організації називають зрив планів українських військових та зупинка геноциду населення. Її девізом є «Ми не забудемо та не простимо», а її риторика схожа на таку ж у російських ЗМІ.

Одним з найвідоміших актів КіберБеркуту став злам декількох українських державних сайтів під час візиту до Києва віце-президента США Джо Байдена наприкінці листопада. Тоді на головній сторінці захоплених веб-ресурсів з’явилося повідомлення «Джозеф Байден – господар фашистів». Тоді ж вони отримали доступ до офіційних документів делегації, які опублікували на своєму сайті. У цих матеріалах розкривається військова допомога Україні та її вартість.

Ще одним відомим актом КіберБеркуту стало захоплення електронних білбордів у Києві, на які вивели образливі для українських чиновників відео. У них їх називали військовими злочинцями та показували фотографії загиблих під час конфлікту у Донецькій та Луганській областях.

Anonymous International

Ця група, яка також відома під назвою «Шалтай-болтай», прославилася публікацією документів Кремля. Однак експерти не знають, звідки вони їх беруть: чи то вони мають інсайдера, чи займаються зламом комп’ютерних систем. В основному група фокусується на внутрішніх справах Росії, але деякі опубліковані нею матеріали стосуються України.

У листопаді представники Anonymous International опублікували листа від російського бійця, який знаходився на сході України. У ньому він розповідав, що місцеві жителі не підтримують сили сепаратистів.

А в травні група потрапила на шпальти газет завдяки публікації електронного листування колишнього полковника російського ФСБ Ігоря Гіркіна, якого також знають під прізвищем Стрєлков.

Зараз доступ до сайту Anonymous International заблокований для жителів Росії.

За матеріалами: BBC

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я