В Україні ввели «податок на Google»: додатки можуть здорожчати на 20%

наслідком такого впровадження, скоріш за все, стане подорожчання електронних послуг компаній-нерезидентів для вітчизняного споживача на 20%

Верховна Рада підтримала законопроєкт про рівні правила оподаткування українських та міжнародних технологічних компаній. Документ уже назвали «податком на Google», хоча він торкатиметься також Facebook, Apple та інших корпорацій. Це може призвести до здорожчання інтернет-сервісів та додатків. Щоб стати фінальним законом документу потрібно пройти друге читання та отримати підпис президента.

Як пояснив голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, котрий є також одним із авторів законопроєкту, натепер в Україні відсутній механізм сплати ПДВ із електронних сервісів нерезидентами.

«Щоб сплатити ПДВ, вони мають зареєструватися в Україні як резиденти, тобто змінити своє резидентство. А це має для них негативні податкові наслідки, і вони цього не роблять», – сказав він, представляючи проєкт закону з парламентської трибуни, пише інформагенція “Інтерфакс-Україна”.

За словами Гетманцева, законопроєкт дає змогу віддалено зареєструватися в електронному кабінеті платника податків, а також сплатити податок у валюті без присутності на території України.

«Такий механізм діє у 83 юрисдикціях світу», – зазначив він, додавши, що відсутність такого механізму призводить до щорічної втрати держбюджетом трьох мільярдів доларів США потенційних надходжень.

Раніше Гетманцев говорив: «У нас склалася бсолютно неприпустима ситуація, коли корпорації які заробляють великі гроші на території України, взагалі не сплачують податків. Українські компанії, що працюють в Україні і надають аналогічні послуги, сплачують податок, а закордонні компанії – не сплачують. Ми обговорювали цей законопроєкт з представниками Facebook та інших компаній і ще будемо його обговорювати до другого читання. Ми знаємо, що Facebook» сплачує такий податок у більш ніж 20-ти країнах світу, зокрема у країнах ЄС, Японії та Росії».

Заступниця голови комітету з питань економічного розвитку Роксолана Підласа написала в Facebook: “Законопроєкт – про рівні правила для всіх. Український інвестор, який створює технологічну компанію для показу фільмів в інтернеті, повинен мати такі самі умови, як і американський Netflix”.

За новими правилами оподатковувати планується великі компанії, які не мають постійного представництва на території України та постачають власні електронні послуги фізичним особам через мережу інтернет. Вони будуть зобов’язані сплачувати 20% ПДВ, зареєструвавшись його платниками. Якщо компанія не захоче реєструватися, на неї накладуть штраф у 100% вартості наданих нею послуг.

Українські компанії, що виплачують дохід іноземній чи розповсюджують рекламу, також повинні платити 20% податку.

До оподаткування плануються такі послуги: продаж зображень або текстів, електронних книжок; продаж аудіо, відео, ігор, азартних ігор, а також послуги з участі в таких іграх; надання платного доступу до електронних ресурсів; надання у користування хмарних технологій для розміщення даних; постачання програмного забезпечення та оновлень до нього; надання рекламних послуг в інтернеті, мобільних додатках та інших електронних ресурсах.

Представник Центру аналізу публічни фінансів та управління Юлія Маркуц написала, що, наслідком такого впровадження, скоріш за все, стане подорожчання електронних послуг компаній-нерезидентів для вітчизняного споживача на ці самі 20%. До того ж, це може ускладнити життя малого бізнесу, оскільки найчастіше саме він користується рекламними сервісами на YouTube та Facebook. І якщо Google (як власник YouTube) і Facebook почнуть платити 20% ПДВ за рекламні послуги, це може призвести до їх здорожчання.

«Податок на Google» не є українським ноу-хау – подібні закони уже прийняли в десятках країн. В Європі першу спробу оподаткувати Google, Facebook, Amazon та інших робили ще в 2018 році. У цих законів різні умови та дрібний шрифт, але загальний принцип один – отримати додаткові надходження від оподаткування послуг, які нають компанії-нерезиденти місцевим жителям та фірмам.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я