Понеділок, 15 Квітня, 2024

Ще одна країна відгороджується від інтернету національним файрволом

Камбоджа бере приклад з Китаю та перекриває вільне інтернет-з’єднання за допомогою національного файрволу. Це система, яка дозволяє пропускати онлайн лише дозволені додатки і повністю контролювати міжнародний трафік. Національний файрвол вже запущено, повідомляє місцева влада.

Офіційні представники влади кажуть, що не варто хвилюватися з приводу нового файрволу. Його завдання – запобігати онлайновим злочинам та просувати національні інтереси.

Журналістам Associated Press вдалося отримати документ за підписом камбоджійського прем’єра Хан Сена, в якому сказано, що файрвол контролюватиме вебконнекти для поліпшення збору виручки, захисту національної безпеки та утримання соціального порядку.

Документ зобов’язує оператора файрвола блокувати та розривати будь-які інтернет-з’єднання, що протидіють вказаним цілям або порушують мораль, культуру, традиції та звичаї. Оператор регулярно подаватиме звіти щодо інтернет-трафіку.

Виконавчий директор камбоджійського центру з прав людини Чах Софеап каже, що файрвол сприятиме масовому стеженню за допомогою перехопленню та цензурі цифрових комунікацій, а також збору персональних даних.

Директор камбоджійського центу незалежних медіа Іт Сотоут каже, що розмите формулювання в документі дозволяє блокувати коментарі з критикою керівництва країни.

Популярність інтернету в Камбоджі останніми роками стрімко зростає. У 2014 році нараховувалося 5 млн юзерів, а у 2020 році їхня кількість складала 20,3 млн. Найпопулярнішою платформою соціальних медіа в країні буда Facebook з 11 млн юзерів.

Експерти вже проводять порівняння запущеного в Камбоджі національного інтернет-шлюзу з китайським «Великим файрволом». Останній, наприклад, дозволив заблокувати в Китаї роботу більшість західних інтернет-сайтів, із Facebook та Twitter включно. У 2019 році в країні залишалося лише 19 працездатних VPN. Ситуація в країні така, що китайці платили до $77, щоб спілкуватися в інтернеті без цензури. Адже китайський інтернет так контролюється органами цензури, що китайцям доводиться вигадувати марсіанську мову.

Китайський «Великий файрвол», або «Золотий щит», запрацював у 2003 році і являє собою систему серверів на інтернет-каналі між провайдерами та міжнародними мережами пересилання даних, яка фільтрує інформацію. Деякі експерти вважають, що робота цієї системи моніторингу гальмувала інтернет так, що Китаю довелося вкласти $182 млрд, щоб збільшити швидкість пересилання даних.

Колишній директор Google та нинішній голова материнської компанії Alphabet Ерік Шмідт ще у 2018 році попередив, що інтернет наближається до розколу. Він сказав, що одним із головних негативних трендів інтернету є його націоналізація – замість глобального середовища для спілкування та роботи країни намагаються утворити свої загони. Поки що ці сегменти залишаються зв’язаними один з одним, але найближчими роками вони можуть відколотися один від одного.

Ряд експертів сказав, що інтернет у своє 40-річчя дійшов точки біфуркації. На жаль, найбільш ймовірним сценарієм його розвитку є негативний, і ті перші дні без регуляції, із креативністю, свободою та рівним доступом виглядають як давня історія. Уже у 2030 році ми можемо озирнутися на 10-15 років назад і сказати, що то була золота ера. У 2030 році, схоже, ми матимемо замкнуте цифрове середовище, в якому користувачі знають і розуміють, що за кожним їхнім кроком стежать і монетизують. До 2030 року інтернет може «з’їсти» сам себе і деградує до купки сервісів за передплатою.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися