В Україні зростає ринок фрілансу

Незалежні фахівці з усіх куточків земної кулі заробляють понад $1 трлн на рік. У США, наприклад, частка фрілансерів становить до 34% від загальної кількості робочої сили. Тільки на одній із бірж Upwork фрілансери сумарно заробляють понад $1 млрд на рік. В Україні цей сегмент економіки також зростає, і експерти пояснили, чому українці – четверті у світі за заробітками фрілансерів, і що приваблює замовників у наших співвітчизниках.

Кількість людей, які відмовляються примикати до «офісного планктону» і віддають перевагу вільному працевлаштуванню у віддаленому режимі, помітно збільшувалася протягом останніх двох років. Сьогодні ж цей рух росте як сніжний ком і налічує мільйони фрілансерів у всьому світі.

Фріланс в Україні

Україна – четвертий ринок у світі за обсягами заробітку фрілансерів. При цьому найбільш затребуваними технічними навичками є веб-розробка, розробка мобільних додатків і програмного забезпечення.

Навчальні заклади України щорічно випускають близько 16 тисяч фахівців у сфері ІТ. Країну можна вважати основним світовим постачальником перспективних кадрів у цій галузі. Крім хорошої технічної освіти та серйозної математичної підготовки, існує також і культурна сторона світової популярності українських інженерів. Зокрема, культура українців дуже близька до культури Західної Європи. Цей факт дозволяє українцям успішно співпрацювати з клієнтами, що представляють як компанії зі списку Fortune-500, так і тисячі дрібних і середніх бізнесів з таких англомовних країн. Україна також знаходиться в другій часовий зоні, що спрощує роботу порівняно з іншими регіонами, наприклад, країнами Азії.

У 2013-2014 роках економічна ситуація в Україні – особливо щодо нестабільності національної валюти – стимулювала ще більшу кількість талановитих фахівців вибрати саме фріланс для залучення клієнтів і отримання оплати з-за кордону. У підсумку за 2014 рік обсяг українського ринку фрілансу (у плані заробітку фрілансерів) досяг планки понад $60 млн.

Технарі завжди в попиті

Сьогодні, за даними регіонального директора фріланс-біржі Upwork Катерини Божкової, на цьому сервісі зареєстровано 123 тисячі українських фрілансерів. Тільки у 2014 році на платформі «прописалася» 31 тисяча нових фахівців з України, що на 29% більше, ніж роком раніше. Більшість із них зайняті у сферах, що мають відношення до IТ, – у категоріях веб-розробки і розробки мобільних додатків. Серед найбільш затребуваних навичок – володіння PHP, JavaScript, HTML5, знання Android і iOS. Українських фрілансерів наймають клієнти з усього світу, зі США, Великобританією, Австралією, Канадою та ОАЕ включно.

Найціннішими фахівцями на даний час є кваліфіковані розробники мобільних додатків і розробники користувальницьких інтерфейсів (фронтенд). Їхніми клієнтами стають не тільки великі компанії, які шукають кваліфікованих технічних фахівців, а й перспективні стартап-компанії, які бажають поповнити ряди своїх розробників новими кадрами.

У середньому українські розробники отримують від 20 до 30 доларів на годину, однак можуть заробляти і набагато більше. Фахівці, які володіють іншими затребуваними навичками в категоріях, наприклад, веб-дизайн і дизайн мобільних додатків, заробляють 15-20 доларів на годину і більше. Українські фрілансери відомі якістю своєї роботи, високим рівнем відповідальності і прагненням працювати над цікавими проектами. Саме тому погодинні ставки найкваліфікованіших українських фахівців можуть змагатися з рештою світу.

Доходи фрілансерів з боку чиновників

Фріланс становить істотну частину українського експорту послуг. Міністерство економічного розвитку і торгівлі України заявляє, що країна прагне збільшити обсяг експорту послуг у структурі українського експорту з 17% до 22% як мінімум. Однак раніше діяли надзвичайно складні процедури отримання зароблених грошей в Україні, які не стимулювали фрілансерів дотримуватися законодавчих рамок. Протягом багатьох років формалізація і спрощення вимог валютного контролю були основною проблемою для фріланс-спільноти.

З моменту запуску Upwork в Україні ініціативна група з українських фрілансерів, серед яких представники Upwork, робить кроки з формалізації доходу українських фрілансерів, який вони отримують з-за кордону.

Нацбанк 8 липня опублікував роз’яснювальний лист щодо вимог валютного контролю до експорту послуг через інтернет. Він скасовує вимогу двомовного договору про надання послуг та акта про прийняття щодо експорту послуг, які надаються фрілансерами, програмістами, копірайтерами тощо. Тим не менш, перешкоди на шляху реалізації цих нововведень українськими податковими органами та комерційними банками все ще існують.

Після публікації листа НБУ представники спільноти провели переговори з найпопулярнішими серед фрілансерів комерційними банками (Приватбанк, ОТП, УкрСиббанк, ПУМБ, Райффайзен Банк Аваль), щоб почути від банкірів, чи готові вони дотримуватися рекомендацій НБУ.

Водночас ініціативна група направила запит на надання інформації державним податковим органам, Міністерству економічного розвитку і торгівлі, Міністерству фінансів і Національному банку України, для того щоб розробити єдиний шаблон інвойсу, який був би прийнятний для всіх регулювальних органів.

За матеріалами: Forbes Україна

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я