Від конвергенції до дивергенції

Універсальні гаджети захопили багато аспектів життя, і це породило зворотну хвилю. Експерти The Verge кажуть, що сьогодні набирає обертів дивергенція – на противагу популярній останніми роками конвергенції. Остання була основним принципом, коли все більше функцій та можливостей об’єднувалося в кількох пристроях чи сервісах.

Результати конвергенції сьогодні можна спостерігати всюди. Комп’ютери, смартфони та планшети можуть виконувати майже будь-які завдання. А компанії створили свої цифрові всесвіти з відповідним апаратним та програмним забезпеченням. Яскравим прикладом конвергенції є смартфони, які припинили існування кількох класів пристроїв: MP3-плеєрів, компактних камер, DVD-програвачів, КПК. Усе це сьогодні лише додатки в їхній пам’яті. Програмне забезпечення навіть міняє традиційну інфраструктуру, наприклад, Uber успішно конкурує зі звичним таксі.

Старе повертається

Однак сьогодні процес поглинання зупиняється, і набирає обертів дивергенція – відокремлення функцій від універсальних рішень. Наприклад, цього року на виставці споживчої електроніки CES компанія Kodak презентувала нову плівкову відеокамеру Super 8. Остання її версія виходила в уже далекому 1982 році, і свого часу вона зробила міні-революцію, дозволивши записувати звук на плівку та спростивши роботу з відзнятим плівковим носієм завдяки картриджам.

Журналісти The Guardian відзначили, що новою Super 8 сильно зацікавилися представники кіноіндустрії. Крістофер Нолан, наприклад, сказав про неї: «Новини про те, що Kodak забезпечить наступне покоління кінооператорів доступом до поліпшеної версії такої ж аналогової технології, у яку я сам закохався, є дуже чудовими».

Цього року на CES також показали програвачі вінілових платівок від Technics і Sony. Виконавчий директор Sony Electronics Майк Фасуло каже, що «вініл – це особливий випадок, це – найпопулярніший тренд». Його слова підтверджує статистика продажів. У США цей формат зараз знаходиться на піку за останні 26 років. Фабрик з виробництва вінілових платівок у світі залишилося дуже мало. Генеральний директор Sony Каз Хірай зазначає, що компанії Sony Music довелося шукати і відновлювати старе обладнання.

Є й інші ознаки розпочатої тенденції окремих гаджетів для окремих завдань. Наприклад, продажі бездзеркальних камер зростають, хоча камери в смартфонах впритул наблизилися до них за якістю.

Відокремлення задля вражень

Тенденція така, що пристрої, які працюють окремо від смартфона, і користування ними стають цікавішими за самі смартфони. Експерти нарекли цей тренд дивергенцією. Вона спирається на фізичні враження, які відводять увагу від телефона.

«Це – доповнення, а не заміщення, – вважає редактор видання Racked Нікола Фумо. – У метро у вас Spotify в телефоні, але вдома ви створюєте враження за допомогою вінілових платівок. Для миттєвих фотографій ви використовуєте смартфон, але для більш вдумливих кадрів – плівкову камеру. Для швидких нотаток – відповідний додаток у телефоні, а паперовий блокнот – для ведення щоденника».

Однією з причин популярності дивергенції є те, що смартфони та комп’ютери перетворилися із символів прогресу на добре зрозумілі об’єкти з повсякденного життя. Доки «розумні» електронні девайси були в новинку, можна було із захопленням спостерігати навіть за простими діями. Але зараз до них вже звикли, і час шукати щось нове.

Дивергенцію стимулює і молоде покоління, яке стало частиною робочої сили і має вільні гроші. «Мені здається, причиною цьому є природа покоління міленіум: вони віддають перевагу емоціям, а не речам, – говорить Фумо. – Подорож до Таїланду крутіша, ніж витончена сумочка». Такий підхід також означає, що можна купити реальні речі, які створюють враження. Наприклад, плівкова камера буде не просто складним сьогодні способом створення фотографій, а можливістю показати цінність моменту.

Смартфон може еволюціонувати безліччю способів і поглинути ще більше різних аспектів життя. Але дивергенція дає зрозуміти, що потрібно щось більше, ніж екран у кишені. Експерти вважають це знаком того, що смартфон з революційного винаходу став буденною необхідністю. Потрібно щось нове.

За матеріалами: The Verge, The Guardian

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я