Відеоігри не розвивають агресію – показало дослідження

В Україні в 2012-2013 роках шутери також могли опинитися поза законом.

Популярна суспільна думка, що високий рівень агресії у сучасних людей, викликаний жорстокими та кривавими шутерами і RPG виявилася неправдивим міфом. Чергове дослідження, опубліковане в британському науковому журналі Royal Society Open Science, не виявило зв’язку між насильством підлітків і їхньою пристрастю до відеоігор.

Цікавість новому допитуванню надає те, що у ньому взяли участь не лише 1004 підлітків віком 14-15 років, а також їхні батьки та опікуни. Молодь прохали оцінити свою поведінку після ігор. Підлітки повинні були відповісти, наприклад, наскільки вони готові вдарити людину при провокації. У цей же час батьків та опікунів запитували наскільки часто проявляється їні діти залякують інших, виявляють агресію, цькування, тощо.

Автори дослідження розуміли, що однією з важливих проблем є методологія подібних наукових пошуків. За їхніми словами, відкидаючи незручні факти можна отримати бажану картину, але вона буде не зовсім правдивою. Тому науковці попередньо опублікували та зареєстрували свою методологію.

Хоча на початку дослідники вважали, що жорстокі відеоігри безпосередньо впливають на рівень агресії дітей. Однак результати показали, що зв’язку між цими явищами немає.

Попри те, що багато досліджень твердять, що ігри не роблять людей агресивнішими, судді та чиновники зазвичай керуються власною інтуїцією, тобто суспільними стереотипами. Тому в деяких країнах «криваві» ігри вже давно під забороною. У Бразилії, наприклад, офіційно заборонили популярні 3D-шутери – Counter-Strike та EverQuest. Рішення ухвалив Федеральний суд країни, судді якого прийшли до висновку, що ці ігри шкодять здоров’ю споживачів, провокують порушення громадського порядку і являють собою загрозу для демократичної держави.

В Україні в 2012-2013 роках шутери також могли опинитися поза законом. У той час глава Нацкомісії з питань захисту моралі Василь Костицький розповів, що необхідно якимось чином регламентувати ринок комп’ютерних ігор. Він пропонував вивести таку продукцію з розряду загальнодоступної. Одним з поштовхів до цього став запит Управління по боротьбі з кіберзлочинністю МВС, яке занепокоїлося моральністю комп’ютерних ігор, таких як «Call of Duty: Modern Warfare 3», «Call of Duty Black Ops 2», « Battelfield 3 Aftermath», «Prototype». Нацкомісія з питань захисту суспільної моралі провела дослідження і знайшла в зазначених іграх елементи насильства і жорстокості.

Ідею Нацкомісії з питань захисту моралі підтримали депутати Верховної ради, які запропонували законопроект 7132 зі змінами до закону «Про захист суспільної моралі». Цей документ мав заборонити в Україні ігри із зображенням сцен насильства, поранених і вбитих. Також мали створити національну систему вікових рейтингів.