Субота, 9 Грудня, 2023

Вигоряння екрана: чому відбувається та як боротися

Сучасні флагмани, такі як Google Pixel 2 та iPhone X, показали, що маркетинговий прогрес іноді відрізняється від реального. Користувачі цих апаратів, заплативши $700-$1000, отримали гаджет, в якому вже за кілька днів роботи псується екран. Причина криється в самих дисплеях, які виготовлені за технологією OLED.

Вигоряння

OLED розшифровується як Organic Light Emitting Diode, що натякає на принцип його роботи. Подібний дисплей є масивом мікроскопічних кольорових світлодіодів. Керуючи окремими світлодіодами, можна досягати бажаного зображення. У звичайному LCD кожен піксель є фільтром, який відкидає частину світла, досягаючи бажаної яскравості. При цьому світло дає фонове джерело білого кольору.

Через відмінності принципу роботи AMOLED та LCD вони по-різному відображають кольори. Остання технологія краще показує білі відтінки завдяки рівномірності підсвічування, однак закриті пікселі не можуть повністю перекрити світло, тому замість чорного кольору на екрані відображається сірий. Водночас AMOLED майже ідеально показує чорні ділянки, адже пікселі відповідних ділянок вимкнені. Однак білий на таких екранах виходить не зовсім рівномірним через те, що характеристики яскравості всіх пікселів відрізняються.

LCD зазвичай передає зображення реалістичніше, ніж OLED, однак останні роблять картинку приємнішою. Подробиці читайте у статті «AMOLED чи LCD: особливості технологій».

Можна швидко дізнатися, екран якого типу використали у вашому смартфоні. Треба розгорнути на весь екран мобільника зображення чорного прямокутника. Далі потрібно перейти в темне приміщення та подивитися на дисплей. Якщо є бодай якісь проблиски світла – це LCD. Екран OLED має абсолютно чорний колір, адже при його відображенні він вимкнений – це особливість цієї технології.

Екрани «горять»

З точки зору виробників екрани OLED кращі – вони дають спотворені, але приємніші кольори. Темний фон дозволяє значно заощаджувати енергію, що дає більший час автономної роботи. Світлодіоди також можна розміщувати на гнучкій основі, що дозволяє створювати дисплеї різної форми, наприклад, закруглені бічні сторони як у Samsung Galaxy чи «брова» у iPhone X.

Недоліком OLED є їхня висока чутливість до температури та параметрів живлення, оскільки джерелом світла в них є органічні молекули. Щоб отримати яскраву картинку, таким світлодіодам доводиться працювати в інтенсивному режимі. Це призводить до локального перегріву та деградації світлодіодів – вони починають світитися не так яскраво.

За дослідженнями науковців бразильського Університету Санта-Круз, деградація світлового потоку на 50% при 22 градусах Цельсія для світлодіодів різного типу займає приблизно 20-50 годин неперервної роботи при струмові 62,5 мA/см2.

LG для своїх телевізорів OLED заявляла, що яскравість їхніх екранів впаде на 50% через 54 роки при роботі 5 годин на день.

Вигоряння у смартфонах

У смартфонах певні регіони – екранні кнопки, інформаційна панель, індикатор рівня сигналу антени та батареї – відображаються постійно та не змінюють свого місця положення. Залучені для їхнього відображення світлодіоди швидко зношуються та втрачають яскравість. Це проявляється у вигляді фантомних зображень – тьмяний слід кнопок та індикаторів буде видно постійно.

Вирішити вигоряння можна єдиним способом – не вмикати дисплей. А відкласти появу фантомних зображень можна, знизивши загальну яскравість дисплея та прибравши постійні елементи. Наприклад, Google у Pixel 2 випустила патч, з яким навігаційні кнопки почали приховуватися з екрана. Apple рекомендує власникам iPhone X не залишати на тривалий час статичне зображення, встановити мінімальний час активної роботи, а також зменшити яскравість.

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися