П’ятниця, 23 Лютого, 2024

Вуглець українських учених наближує автівки без бензину

Новий матеріал від учених з Харкова може дати поштовх водневим автомобілям і електроніці майбутнього. Наші дослідники Ніна Крайнюкова з Фізико-технічного інституту низьких температур НАН України та Євген Зубарєв з Фізико-технічного факультету ХПІ відкрили нову модифікацію вуглецевого волокна. Вони охрестили її «вуглецеві стільники», передає видання «Ліга.Бізнес».

Так виглядає комп’ютерна модель стільникового матеріалу

Авто без бензину

Йдеться про ще одну форму вуглецю, до вже наявних графіту, алмазу, графену. Вуглецеві стільники здатні зберігати велику кількість газу і рідини у своїй тривимірній структурі. Їх можна використовувати як легке, енергоефективне паливне сховище, наприклад, водню. Про комерційне застосування новинки поки мова не йде. Науковці співпрацюватимуть із зарубіжними колегами над водневою формою.

«Крайнюкова спочатку працювала над властивостями абсорбції інертних газів (криптон, аргон) і побачила, що плівки волокна, які синтезуються, мають дуже високу ємність. Це було дивно», – розповідає Зубарєв. Його оцінка збігається з припущенням експертів: ця технологія може стати рішенням для зберігання водню, а це проблема, над якою у світі давно ламають голову. Наявні рішення дорогі та іноді небезпечні.

«Ефективне зберігання і транспортування водневого газу залишаються ключовими перешкодами для його використання як поновлюване джерело палива», – пишуть експерти Physical Review Letters.

Один з перших у світі серійних автомобілів на водні в кінці 2014 року випустила японська Toyota, це був седан Mirai. Уряд цієї країни до 2020 року збирається збільшити кількість таких автомобілів у 100 разів – до 40 000. Для їхнього обслуговування в Японії вже запустили близько 80 водневих заправок.

Гнучкі смартфони

Існує ще одна сфера застосування для відкриття українських вчених – мікроелектроніка. «Якщо заповнити стільники різними металами і неметалами, спектр електричних і магнітних властивостей буде дуже широким», – розповідає Ніна Крайнюкова.

Використання вуглецю, кажуть експерти, дозволить змінити зовнішній вигляд сучасних смартфонів, планшетів, переносної електроніки. Вуглецевий акумулятор буде в сотні разів компактнішим і тоншим, екрани стануть гнучкими і міцними.

 

TechToday
TechTodayhttps://techtoday.in.ua
TechToday – це офіційний акаунт, яким користується редакція ресурсу

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися