Як Крим опинився в технологічній ізоляції

Компанії припиняють обслуговування клієнтів у Криму – такі вимоги санкцій США за анексію півострова. Деякі великі IT-корпорації та онлайн-сервіси вже заблокували свої програми та обмежили постачання своєї продукції. А ми спробуємо розібратися, що очікує на півострів в майбутньому.

Велике блокування

За умовами санкцій, які встановив наказ президента США №13685 від 19 грудня 2014 року, компанії, що потрапляють під юрисдикцію законів США, повинні згорнути будь-яку комерційну активність на території Криму. Цю вимогу вони повинні виконати з 1 лютого 2015 року, і багато фірм вже пішли з півострова.

Підписаний Обамою наказ забороняє пряме або опосередковане ввезення та повторний експорт у Крим будь-яких товарів, послуг або технологій. Це означає, що американські компанії та громадяни не зможуть продавати будь-які речі на території півострова. Причому не допоможуть навіть компанії-посередники, оскільки наказ №13685 забороняє таку спробу обійти санкції.

Про інвестиції та розвиток Криму за наявності такої блокади, кажуть експерти, можна забути. Вони очікують, що цей регіон очікує поступовий занепад, і насамперед постраждають сектори економіки з найбільшим потенціалом, наприклад, ІТ.

Кількість користувачів ІТ-технологій у Криму. Джерело: Bigmir

Півострів уже залишили найбільші технологічні компанії, заблокувавши місцевим жителям доступ до нових технологій та навіть покупок за кордоном. Деякі фірми, такі як Microsoft, поки що не вживають жодних заходів, але санкції можуть змусити піти і їх. Аmazon, наприклад, також відтягувала прийняття рішення, але нещодавно все ж повідомила своїх кримських користувачів про видалення їхніх акаунтів 13 лютого.

Повернення в минуле

Самі кримчани шуткують, що їхні смартфони вже перетворилися на гарбузи, оскільки завантажити чи оновити програми з Apple Store чи Google Play вже неможливо. І при цьому шукають виходи зі скрутного становища.

Розробники, наприклад, змінюють свою адресу проживання на якийсь регіон Росії, принаймні віртуально. Один з них – програміст Максим Сердюк, який публікував свої програми у App Store. Він планує продовжити це робити і в майбутньому. «Це відносно просто, ціна питання – $100», – сказав він в інтерв’ю виданню RBTH.

«Великі IT-компанії не хочуть нариватися на незручні запитання з боку влади. Але хто ж з них захоче добровільно відрізати від себе цілий ринок, нехай навіть і невеликий?», – розповів порталу Bigmir на умовах анонімності фахівець з інформаційної безпеки одного з українських банків.

За його словами, більшість обмежень можна буде обійти. Для цього можна буде використати з’єднання VPN чи мережу TOR. Онлайн-сервіси в більшості випадків будуть закривати очі на такі випадки, навіть якщо виявлять підробку.

Окрім цього, попит народжує пропозицію, і санкції його не зупинять, вважають представники роздрібних мереж. Деякі з них вже переєстрували свої компанії в Краснодарському краї Росії. А інші, які вважають такий вихід сумнівним, планують перейти на «сірі» поставки – товари возитимуть у торбах, як у 90-ті роки.

Comments are closed.