Понеділок, 15 Квітня, 2024

Як влада Китаю змушує бути хорошим із системою соціального рейтингу

Фанати серіалу «Чорне дзеркало» можуть далі не читати, а якщо ви не дивилися 4 серію 3 сезону («Пікірування – різке падіння»), тоді погляньте на Китай. У ньому влада запустила проект, який уже змушує жителів Піднебесної жити подібно до персонажів телешоу. Це система соціального рейтингу, в якій громадяни отримують бали за гарні та погані, з точки зору системи, вчинки. Отриманий рейтинг впливає на умови реального щоденного життя.Китаєць Лазарус Лю у 2015 році повернувся після навчання за кордоном та сильно здивувався. Його співвітчизники всюди розплачувалися своїми телефонами: у Макдональдсі, у магазинах, у ресторанах. Навіть на ринку за товари розраховувалися телефоном.

Готівку, як помітив Лю, витіснили два додатки: Alipay та WeChat. Для реєстрації в першому із цих сервісів йому знадобилося вказати свій номер мобільного телефона та відсканувати національну ID-картку.

Ставши користувачем Alipay, Лю побачив, наскільки ця система є зручною: він оплачував через неї по кілька разів на день. Він розраховувався смартфоном за свій сніданок, за доставку їжі, за паркування. Для останнього довелося також відсканувати своє посвідчення водія права та вказати номер автомобіля і номер двигуна машини. Це дало також змогу оплачувати страхування на авто онлайн. Лю також додав своїх друзів у вбудовану в Alipay соцмережу. Лю помітив, що вже не бере гаманець, виходячи з дому.

Про інформацію, яку Alipay збирає зі своїх користувачів, західні компанії можуть лише мріяти. Адже Facebook знає ваших друзів та родичів, але не знає, скільки грошей на рахунку. Банківський додаток має інформацію лише про грошові транзакції з вашого рахунку. Саме тому Alipay часто називають «супердодатком», який «проковтнув» китайські аналоги eBay, Apple News, Groupon, American Express, Citibank, YouTube та отримує від них дані.

Одного дня на екрані Alipay у смартфоні Лю з’явилася нова іконка організації Zhima Credit (яка також відома як Sesame Credit). Офіційний опис розповів, що це додаток, який відображає персональний кредит. Він використовує великі дані для оцінювання. Чим вищий бал, тим вищий кредит.

Sesame Credit – це частина започаткованого китайською владою у 2014 році проекту соціального кредиту. Це національна система стеження за людьми, компаніями та чиновниками. Зараз йде етап накопичення даних, який має завершитися у 2020 році створенням єдиної бази даних, в якій можна шукати інформацію щодо кожного жителя країни. Пошук можна буде проводити за біометрикою. Влада називає її «кредитною системою, яка охоплює все суспільство».

Завдання соціального кредиту – змусити людей поводитися добре. Причому умови гарної поведінки виставляє китайська комуністична партія, яка останніми роками тримає курс на авторитаризм. Консультант Міжнародного інституту стратегічних досліджень Саманта Хоффман каже, що за допомогою соціального кредиту компартія хоче попередити нестабільність, яка може їй загрожувати. «Ось чому соціальний кредит вимагає «батога та пряника», останнім є соціальні сервіси та вирішення проблем, – каже вона. – Це все знаходиться під єдиною парасолькою Орвелла». Орвелл – автор знаменитої антиутопії «1984», в якій за громадянами ведеться повсюдне спостереження.

Додаток Zhima Credit стежить за поведінкою користувача та виставляє бали в діапазоні від 350 до 950. Жителі з високими оцінками отримують переваги та бонуси. При цьому якщо товаришувати з людьми, що мають низький соціальний кредит, буде складніше набирати бали.

Поки що участь у Zhima Credit є добровільною, і невідомо, як цей додаток пов’язаний з рейтингом програми соціального кредиту. Однак у 2015 розробники цієї програми заявили, що компанія «намагається збудувати систему соціальної чесності».

Розробники Zhima Credit уже співпрацювали з китайською владою для створення «чорного списку». До нього вже потрапили 6 млн жителів, які не змогли платити свої фінансові кредити.

За два роки Лю, який отримав у соціальному кредиті 600 балів після старту, досяг позначки 722 бали. Це дало йому доступ до менших відсотків за фінансовими кредитами, кращі умови оренди житла, а також більше показів у додатках онлайн-знайомств. Набравши ще кількадесят балів, він отримає спрощену процедуру видачі візи в Люксембург. Ці чудові бали можуть знизитися, якщо Лю забуде, наприклад, оплатити штраф.

Журналіст Лю Ху знаходиться на протилежному боці соціального кредиту. Про це він дізнався минулого року, коли захотів полетіти у відпустку. Він не зміг купити білет, оскільки його заблокували. З’ясувалося, що його додали до «чорного списку» після написаної у 2015 році статті. Суд присудив йому штраф за той матеріал в розмірі $1350. Лю сплатив тоді гроші та сфотографував банківську квитанцію, яку відправив судді. Однак, як з’ясувалося, Лю переказав гроші на хибний рахунок, і тому він залишився громадянином другого ґатунку. Йому недоступні більшість форм подорожей, він може купувати лише білети найнижчого класу на найповільніші потяги. Він не може купувати певні товари та залишатися у топових готелях. Банки відмовляють йому у позиках. Лю повторно оплатив штраф, але він досі залишається в «чорному списку».

За матеріалами: Wired

Євген
Євген
Євген пише для TechToday з 2012 року. Інженер за освітою. Захоплюється реставрацією старих автомобілів.

Vodafone

Залишайтеся з нами

10,052Фанитак
1,445Послідовникислідувати
105Абонентипідписуватися