Якщо треба запам’ятати текст – забудьте про клавіатуру та пишіть рукою

Дорослих учені заохочують частіше писати рукою

Матеріал краще запам’ятовуватиметься, якщо його не друкувати на клавіатурі, а писати від руки. Це особливо актуально для школярів та студентів, а також інших людей, котрі записують лекції і часто роблять це за допомогою ноутбука. Написаний власноруч текст допомагає мозку вчитися та тренує пам’ять.

Експерти Норвезького університету науки та технології дослідили електрокардіограму 12-річних дітей та кількох підлітків під час того, як вони писали текст ручкою, набирали його на клавіатурі, а також писали стилусом по екрану.

Аналіз даних показав, що письмо налаштовує мозок на режим навчання, синхронізуючи мозкові хвилі тета-ритму (4-7 Гц), а також стимулюючи активність тім’яної та центральної областей мозку. Наявні дослідження показують, що активність цих регіонів важлива для роботи пам’яті та запам’ятовування нової інформації.

«Деякі школи в Норвегії стали повністю цифровими і не вчать писати рукою. Фінські школи навіть більше цифровізовані, ніж норвезькі. Дуже небагато шкіл пропонують хоча б якесь тренування письма, – каже автор дослідження, професор нейропсихології Аодрі ван дер Меер. – Зважаючи на розвиток останніх років, ми ризикуємо отримати одне або більше поколінь, які не вміють писати руками. Наше дослідження та інші показують, що це було б дуже невдалим наслідком збільшеної цифрової активності».

Дослідження норвезьких вчених найсвіжіше з десятків аналогічних, які показують, що вміння писати важливе для розвитку пам’яті та мозку. Одне з перших таких досліджень провели ще у 2012 році, дослідивши дітей. Уже тоді стало відомо, що письмо активує унікальний ланцюг в мозку, чого не відбувається при друкові на клавіатурі.

Розвиток регіонів мозку, що підштовхується письмом, допомагає людини краще читати, а також розвиває складніші здібності, з композицією текстів включно.

Норвезькі вчені закликають владу та відповідальних чиновників впровадити відповідні стандарти навчання з якими школярі матимуть хоча б мінімальне тренування письму.

Дорослих учені заохочують частіше писати рукою. «Коли ви складаєте список покупок або пишете лекцію рукою, ви краще запам’ятовуєте, – каже ван дер Меер. – Використання паперу та ручки дає мозку більше «гачків», на які можна повісити ваші спогади. Письмо створює більше активності в сенсорно-моторній частині мозку. При втисканні ручки в папір та спостеріганні за літерами активується багато чуттів. Ці відчуття знаходять контакт між різними частинами мозку і відкривають мозок до навчання».