Європа готує «засідку» на комету, щоб піймати її свіжою

Завдяки тому, що зонди будуть летіти назустріч кометі, вони дозволять побудувати 3D-карту комети

Європейське космічне агентство обрало компанію Thales Alenia Space з розробки «засідки» на комету. Науковці хочуть захопити свіжу комету з хмари Оорта, щоб отримати джерело дуже древнього космічного льоду. Місія отримала назву Comet Interceptor – кометний перехоплювач.

Хмара Оорта – область Сонячної системи, що є джерелом комет з довгим періодом обертання. Безпосередніми спостереженнями існування хмари Оорта не підтверджено, однак численні непрямі факти вказують на її існування. Відстань від Сонця до зовнішньої межі хмари Оорта становить приблизно світловий рік. Зовнішня межа хмари Оорта є приблизною межею Сонячної системи.

Підписуйтесь на наш Telegram.

Науковці вже кілька десятиліть збирають матеріал із комет. У 1986 році п’ять супутників з Європи, СРСР та Японії відвідали комету Галлея. Причому британський супутник Giotto пролетів на відстані усього 596 км від її ядра. У пізніші роки супутники не лише захоплювали частки газу і пилу з хвостів комет, а й приземлялися на їхню поверхню.

Усі ті місії об’єднує те, що вони торкалися лише комет із короткими орбітальними періодами. Це тому, що запуск та політ супутника потребує кількох років. Науковцям доводиться вибирати комети з короткими періодами, щоб мати змогу заздалегідь запланувати космічну місію до чергового візиту космічного об’єкта.

Однак періодичні візити комети близько до Сонця негативно позначаються на ній. Її зовнішні шари випаровуються, і вона втрачає цінну інформацію про історію свого утворення.

Найцікавішими для науковців є комети, які ніколи не наближалися до Сонця або лише збираються це зробити в перший раз. Такі комети, наприклад, знаходяться в хмарі Оорта. Проте заздалегідь відстежити та встигнути підготувати космічну місію, яка дістанеться комети і збере зразки її матеріалу, неможливо за сучасних технологій.

Місія Comet Interceptor вирішує проблему недосконалих технологій тим, щоб влаштувати «засідку» на комету. Науковці запустять супутник-перехоплювач, і той може кілька років чекати оптимального об’єкта для активації.

Comet Interceptor концептуально складатиметься з головного материнського блоку та двох зондів довжиною 30 см. Їх вистрілять у бік комети, щойно помітять наближення підходящої. Завдяки тому, що зонди будуть летіти назустріч кометі, вони дозволять побудувати 3D-карту комети.

Загальна вага місії Comet Interceptor очікується на рівні 1000 кг. Запуск материнського блоку заплановано на 2028 рік.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Коментуйте, будь-ласка!
Будь ласка введіть ваше ім'я